REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Gdyni rusza XI Weekend Architektury

  • Autor: PAP
  • 25 sie 2021 14:23
W Gdyni rusza XI Weekend Architektury
W Gdyni rusza XI Weekend Architektury, fot. shutterstock

Kilkadziesiąt wydarzeń, w tym pokazy filmów, prelekcje, wystawy oraz spotkania z architektami i autorami książek, składa się na program XI edycji Weekendu Architektury, który rozpocznie się w czwartek w Gdyni.

REKLAMA

Marta Jakubowska z Agencji Rozwoju Gdyni poinformowała, że osią narracji tegorocznego festiwalu Weekend Architektury jest hasło "pokora".

"Odnosi się ono do potrzeby realizacji wizji zrównoważonego rozwoju miast i globalnej gospodarki - tak w obszarze projektowania architektury, jak i budowania ze szczególnym uwzględnieniem kontekstu miejsca i otoczenia, a także ustawieniem jak najwyższego progu odpowiedzialności społecznej, nieraz kosztem efektów wizerunkowych czy merkantylnych" - wyjaśniła.

Program XI Weekendu Architektury zawiera kilkadziesiąt propozycji skierowanych do miłośników współczesnej architektury. Będą wśród nich prelekcje, projekcje filmowe, spotkania z architektami i autorami książek, foto-spacery, a także wystawy przygotowane na styku architektury, fotografii oraz przemysłów kreatywnych.

Gośćmi, a zarazem prelegentami tegorocznego festiwalu, będą architekci oraz badacze architektury.

Jednym z wydarzeń festiwalu będzie piątkowy wernisaż wystawy "Choreografie codzienności" izraelskiej artystki Daphny Noy w Miejskich Hal Targowych w Gdyni, przygotowanej przez berliński oddział Instytutu Pileckiego.

"Projekt przedstawia skomplikowane relacje między architekturą a relacjami społecznymi na przykładzie trzech idei architektonicznych: warszawskiej Kolonii Wawelberga, projektu wnęki kuchennej autorstwa Barbary Brukalskiej oraz izraelskiego kibucu Gazit. Daphna Noy analizuje wpływ tego, co powszednie, oczywiste a przez to czasami niedostrzegalne - architektonicznej infrastruktury codzienności, na kształtowanie relacji społecznych i zachowań człowieka w jego najbliższym otoczeniu" - poinformował rzecznik prasowy Instytutu Pileckiego w Berlinie Patryk Szostak.

Noy jest artystką wizualną posługującą się wieloma formami przekazu. Po otrzymaniu tytułu licencjackiego w zakresie tańca i choreografii w Jerozolimskiej Akademii Muzyki i Tańca (gdzie obecnie pracuje jako nauczycielka), uzyskała tytuł magistra w dziedzinie sztuk pięknych na Akademii Sztuk Pięknych i Wzornictwa Bezalel w Jerozolimie. Jej prace prezentowano m.in. w Llorar Gallery (Meksyk), Florentin Quartet oraz HaShah (Tel Awiw-Jafa).

W ramach XI Weekendu Architektury berliński oddział Instytutu Pileckiego organizuje także w czwartek w Traffic Design wystawę pt. "Pozdrowienia z osiedla Muranów i Miasteczka Wilanów", autorstwa Michaliny Musielak. Jako antropolożka wizualna i reżyserka filmów dokumentalnych Musielak zestawia ze sobą archiwalne fotografie warszawskiego Muranowa i Miasteczko Wilanów jako realizacje dwóch wizji idealnego osiedla. Pierwsze z nich powstało po II wojnie światowej na gruzach utworzonego tam wcześniej żydowskiego getta; drugie zbudowano po transformacji ustrojowej na prywatnych gruntach peryferyjnie położonej dzielnicy Wilanów.

Obie wystawy berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego będą czynne do 26 września.

XI Weekend Architektury w Gdyni zakończy się w niedzielę.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie