REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Gliwicach powstała witryna miejska z atrakcjami turystycznymi

  • Autor: PAP
  • 01 lut 2018 12:56
W Gliwicach powstała witryna miejska z atrakcjami turystycznymi
fot. Fotolia

Nową witrynę miejską z atrakcjami Gliwic oraz szeregiem ważnych miejsc i informacji dla turystów, a także mieszkańców, uruchomił miejscowy samorząd. Najciekawsze miejsca miasta można tam zwiedzić wirtualnie albo obejrzeć w postaci panoram sferycznych.

REKLAMA

O uruchomieniu witryny turystyka.gliwice.eu miasto poinformowało w czwartek na swojej stronie internetowej wskazując, że można dzięki niej poznawać zabytki, ale też dowiadywać się np. o nadchodzących wydarzeniach kulturalnych czy lokalizować lokale gastronomiczne i hotele.

Jednym z głównych elementów witryny jest bowiem aktywna mapa - z kilkoma kategoriami filtrowania. W kategorii zwiedzanie i atrakcje osobno pokazywane są ciekawe miejsca i wydarzenia, a w dziale kultura i rozrywka osobno można sprawdzać dostępne muzea, zabytki, obiekty sakralne, galerie, biblioteki, kina i teatry. Podobny podział obejmuje kategorie sport i rekreacja oraz gastronomia i hotele.

Wśród ciekawych miejsc na pierwszych miejscach umieszczono gliwicką radiostację (wieża z drewna modrzewiowego o wysokości 111 m została zbudowana w 1935 r.) której budynki były w 1939 r. miejscem tzw. prowokacji gliwickiej - sfingowanego ataku na placówkę, który miał być częścią propagandowego przygotowania hitlerowskiej agresji na Polskę.

Miasto szczególnie chwali się też Palmiarnią Miejską - trzecim co do wielkości obiektem tego typu w Polsce. Powstała jeszcze w XIX wieku palmiarnia liczy obecnie ponad 6 tys. okazów flory i fauny. Rosą w niej rośliny cytrusowe, przyprawowe oraz egzotyczne palmy i kaktusy z Australii, Afryki i obu Ameryk. W czterech tematycznych akwariach można zobaczyć kilkadziesiąt gatunków ryb.

Wysoko na witrynie turystyka.gliwice.eu znajduje się też Dom Pamięci Żydów Górnośląskich - jako oddział Muzeum w Gliwicach. Znajduje się w budynku dawnego domu przedpogrzebowego, wybudowanym w latach 1902-03 według projektu wiedeńskiego architekta Maxa Fleischera. Odnowiony w ostatnich latach, znajduje się przy jednym z trzech czynnych kirkutów w regionie.

Miasto pokazuje też na swojej witrynie nową halę widowiskowo-sportową - budowany od 2013 r. kompleks z główną halą na ponad 10 tys. miejsc. Według informacji z witryny, aktualnie trwają prace nad udostępnieniem obiektu organizatorom imprez. Równolegle przygotowywany jest kalendarz wydarzeń na 2018 r. i kolejne lata.

Dużą część gliwickich atrakcji można obejrzeć dzięki witrynie jeszcze przed przyjazdem. Najatrakcyjniejsze miejsca można tam zwiedzić wirtualnie (np. Zamek Piastowski, ulicę Zwycięstwa, Willę Caro czy stary cmentarz żydowski) albo zobaczyć w postaci panoram sferycznych (np. starówkę, Radiostację, Park Chopina z Palmiarnią czy halę widowiskowo-sportową Gliwice).

Witrynę uzupełnia elektroniczna wersja aktualnego przewodnika po Gliwicach i archiwum filmów o mieście.

Gliwice są m.in. ważnym miastem Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. Obok Radiostacji Gliwice jego punktami są też inna część Muzeum w Gliwicach - Oddział Odlewnictwa Artystycznego (w Nowych Gliwicach, czyli zrewitalizowanym kompleksie zabudowań b. kopalni Gliwice) oraz Muzeum Techniki Sanitarnej (mieszczące się w odrestaurowanej przepompowni z końca XIX w. - przy obecnie funkcjonującej oczyszczalni).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie