×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Istebnej powstanie siedziba Centrum Muzyki Karpat

  • Autor: PAP
  • 01 sie 2022 11:56
  • Aktualizacja: 01 sie 2022 16:49
W Istebnej powstanie siedziba Centrum Muzyki Karpat
W Istebnej powstanie siedziba Centrum Muzyki Karpat, fot. shutterstock

Istebna przygotowuje się do adaptacji budynku dla potrzeb Centrum Muzyki Karpat, placówki kulturalnej i muzealnej. Trwają już prace projektowe. Instytucja zajmie budynek po pogranicznikach. Prace ruszą w 2023 r.

REKLAMA

Łucja Michałek, wójt gminy Istebna powiedziała, że muzeum powstanie w budynku, który niegdyś służył Straży Granicznej. Stoi on na dawnym przejściu z Czechami w Jasnowicach.

- Budynek zostanie zaadaptowany do potrzeb placówki kultury i będzie w góralskim stylu. Trwa projektowanie placówki muzealnej. Myślę, że z początkiem przyszłego roku będziemy już mieli pozwolenie na budowę i rozpoczniemy prace - zapowiedziała.

We wnętrzu znajdzie się ekspozycja, na której zgromadzone zostaną instrumenty z różnych rejonów Karpat. "Będzie też mapa interaktywna. Klikając w konkretny region, będzie można poznać tamtejszą muzykę czy charakterystyczne instrumenty. Nawiązujemy już kontakty z innymi krajami. Chcemy pokazać całą kulturę wołoską w kontekście muzyki" - powiedziała wójt Istebnej.

W budynku powstanie m.in. sala koncertowa i salki warsztatowe, w których będzie można nie tylko zobaczyć instrumenty, ale też je wytworzyć.

- Będzie możliwość wykonania instrumentów - skrzypiec, gajdów czy trombit. Wiedza przekazywana będzie w relacji mistrz-uczeń. Nasi mistrzowie, jak Zbigniew Wałach, będą podczas warsztatów pokazywali, jak się wyrabia instrumenty. Chodzi o to, by to dzieło było kontynuowane. Instruktorzy uczyć będą też śpiewu białym głosem - powiedziała wójt Michałek.

W ubiegłym roku Istebna otrzymała dotację z ministerstwa kultury i za te pieniądze kupiła już instrumenty charakterystyczne dla Beskidu Śląskiego. - To m.in. kontrabas, gajdy, piszczałki - powiedziała.

Łucja Michałek powiedziała, że w budynku powstaną też pokoje gościnne, by obiekt przynosił zyski.

Istebna na tworzenie Centrum otrzymała już 4 mln zł z funduszu przeciwdziałania COVID-19 dla gmin górskich. "To wystarczy na adaptację" - powiedziała wójt.

Łucja Michałek powiedziała, że instytucja będzie gminna, ale samorząd zamierza rozmawiać z resortem kultury, by pomógł ją prowadzić. "Powołana zostanie też rada przy placówce, która docelowo będzie zrzeszała przedstawicieli wszystkich państw na łuku Karpat" - zaznaczyła.

Gmina Istebna leży w Beskidzie Śląskim. Liczy ponad 12 tys. mieszkańców.

Podobał się artykuł? Podziel się!