×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Jaworze i Strzelinie po modernizacji oddano do użytku dworce PKP

  • Autor: PAP
  • 21 gru 2018 14:51
W Jaworze i Strzelinie po modernizacji oddano do użytku dworce PKP
fot. unsplash

Dworce kolejowe w Jaworze i Strzelinie na Dolnym Śląsku oddano po modernizacji do użytku. Zostały one wyremontowane w ramach rządowego Programu Inwestycji Dworcowych. W sumie odnowimy lub odbudujemy prawie 200 dworców w całej Polsce – podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

REKLAMA

Oba dworce zostały poddane gruntownej modernizacji. Odnowiono poczekalnie, toalety, powstały pomieszczania dla opiekuna z dzieckiem wyposażone w przewijaki. Na dworcu w Strzelinie znalazło się również Biuro Obsługi Klienta, w którym pasażerowie mogą kupić bilety na podróż oraz lokal, który może zostać wynajęty na cele związane z gastronomią. PKP podało, że cześć powierzchni na obu dworach zagospodarują samorządy.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że oddane do użytku dworce zmodernizowano w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. "W sumie odnowimy lub odbudujemy prawie 200 dworców w całej Polsce. To element wielkiej strategii modernizacji polskiej kolei, która przybliża nas do celu. Tym celem jest oczywiście bezpieczna, komfortowa i punktualna polska kolej" - powiedział cytowany w komunikacie PKP Adamczyk.

Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak wskazał, że Program Modernizacji Dworców na Dolnym Śląsku obejmie kilkanaście zaniedbanych obiektów.

Dworce w Jaworze i Strzelinie zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nad przebudową obu dworców czuwał wojewódzki konserwator zabytków. Podczas modernizacji budynku w Jaworze odkryte zostały żeliwne słupy, które zdecydowano wyeksponować. Odtworzono również przylegającą do dworca wiatę, a także dwie klatki schodowe i polichromie na ścianach jednej z klatek. Stolarkę okienną i drzwiową wykonano na wzór oryginalnej.

Modernizacja dworca w Jaworze kosztowała ponad 13 mln zł, zaś w Strzelinie niemal 10 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie