×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W jedenastu dzielnicach Częstochowy powstały zielone ściany

  • Autor: PAP
  • 26 paź 2022 14:34
W jedenastu dzielnicach Częstochowy powstały zielone ściany
W jedenastu dzielnicach Częstochowy powstały zielone ściany, fot. shutterstock

W jedenastu dzielnicach Częstochowy powstały zielone ściany: mające funkcje ozdobne, edukacyjne, jak i środowiskowe, poprzez pochłanianie smogu – wynika z wtorkowej informacji częstochowskiego magistratu. Miasto promuje podobne rozwiązania, obniżając podatek dla tych, którzy je stosują.

REKLAMA

Zgodnie z informacją miasta zielone ściany pojawiły się na budynkach ośmiu szkół podstawowych, Hali Polonia i siedzibie Miejskiego Zarządu Dróg. Instalacja o nieco innym charakterze, ogrodu wertykalnego, powstała na Starym Mieście. We wszystkich miejscach zieleń ma docelowo pokryć powierzchnie o wysokości 8 lub 12 metrów i szerokości 4 lub 5 metrów.

Prace przy tworzeniu instalacji polegały na nasadzeniach roślin pnących na metalowych konstrukcjach - bluszczu pospolitego, winobluszczu pięcioklapowego i barwinka wyniosłego. Podłoże z geowłókniny wysypano korą/zrębkami, co ma ochronić rośliny przed wysuszeniem czy chwastami. Krawędzie rabat zostały zabezpieczone obrzeżem ogrodniczym.

Uzupełnieniem projektu były warsztaty dla uczniów ze szkół, gdzie powstały zielone ściany. Zajęcia były okazją, aby najmłodsi dowiedzieli się o korzyściach związanych z rosnącą na elewacjach roślinnością.

Na Starym Mieście, w pobliżu Pomnika Pamięci Żydów Częstochowian, założono ogród wertykalny o szerokości 1,5 m i długości 10 m. Nasadzono tam 9 świerków serbskich i 15 miskantów chińskich - rośliny mają stworzyć warstwową kaskadę.

Zielone instalacje powstały w ramach częstochowskiego budżetu obywatelskiego. Wykonawcą była spółka Państwowa Łąka z Ełku, a koszt wyniósł blisko 550 tys. zł.

Miasto stara się wspierać podobne rozwiązania. Uchwała radnych Częstochowy, mająca sprzyjać zwiększaniu obecności zieleni w mieście poprzez częściowe zwolnienie mieszkańców z podatku od nieruchomości, w razie zazielenienia dachów lub elewacji ma wejść w życie od 1 stycznia 2023 r.

Według założeń przyjętej już uchwały mieszkańcy będą mogli liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości do 50 proc., jeśli zazielenią dachy, elewacje swoich domów lub zainstalują ogród wertykalny.

Nowe zwolnienie podatkowe dotyczy budynków mieszkalnych lub ich części, w których zostały wykonane i są utrzymywane nasadzenia roślin wieloletnich (z warstwą wegetacyjną o grubości co najmniej 10 cm) na całej powierzchni dachu - z wyjątkiem części niemożliwych do obsadzenia ze względów technicznych.

Uchwała obejmuje też budynki, na których zostały zainstalowane i są utrzymywane na całej szerokości ściany zewnętrznej ogrody wertykalne (instalacje obsadzone roślinami), zajmujące co najmniej 75 proc. powierzchni ściany lub których fasada została obsadzona pnącymi roślinami wieloletnimi, których korzenie znajdują się w ziemi, a które zajmują co najmniej 50 proc. powierzchni tej ściany.

Zwolnieniu na podstawie uchwały nie podlegają powierzchnie użytkowe budynków mieszkalnych lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Ulga nie jest adresowana do przedsiębiorców, dlatego nie stanowi tzw. pomocy de minimis.

Miasto wskazuje, że zachęta dla podatników do tworzenia zielonych dachów, zielonych fasad lub instalowania ogrodów wertykalnych to pomysł na poprawę estetyki miejskiej zabudowy, ale też ekologiczne korzyści w postaci: dostarczania wody do atmosfery poprzez zatrzymywanie wilgoci czy eliminacji drobnych zanieczyszczeń powietrza.

Z innych zielonych inwestycji w ub. roku w Częstochowie m.in. zostały założone antysmogowe łąki kwietne (blisko 5 tys. m. kw.), powstała miejska pasieka, z której pozyskano już 35 kg miodu; dokonano nowych nasadzeń drzew i krzewów, również przy wsparciu częstochowskich firm i fundacji.

Remontując główną częstochowską linię tramwajową w jej części urządzono "zielone torowisko". W ub. roku zazieleniły się nowa Promenada Śródmiejska, zielone aneksy i parki kieszonkowe. Projektowane są: dalszy etap rewitalizacji parku Lisiniec i początek modernizacji Promenady Niemena. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie