×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Katowicach pojawi się rzeźba przedstawiająca Krystynę Bochenek

  • Autor: PAP
  • 21 kwi 2022 11:51
W Katowicach pojawi się rzeźba przedstawiająca Krystynę Bochenek
W Katowicach pojawi się rzeźba przedstawiająca Krystynę Bochenek, fot. shutterstock

Dziennikarka, senator i społeczniczka Krystyna Bochenek zostanie w tym roku upamiętniona plenerową rzeźbą w przestrzeni jednego z placów Katowic. To efekt głosowania mieszkańców w corocznym plebiscycie na tę formę honorowania zasłużonych dla miasta twórców.

REKLAMA

Tablicami upamiętnieni zostaną w tym samym miejscu malarz, rysownik i pedagog, twórca metaweryzmu Piotr Szmitke oraz plakacista, inicjator i organizator Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach Tadeusz Grabowski.

Kolejne rzeźby, przedstawiające wybitne postaci świata kultury związane ze stolicą Górnego Śląska, odsłaniane są od 2004 r., jesienią, w galerii artystycznej na katowickim Placu Grunwaldzkim, nieopodal Spodka. W plebiscycie można głosować na postaci zgłoszone przez środowiska artystyczne. O wyborze osób upamiętnianych w galerii decyduje prezydent miasta, posiłkując się wynikami plebiscytu.

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka katowickiego magistratu Sandra Hajduk, w tegorocznym głosowaniu największą liczbę głosów otrzymali Krystyna Bochenek, Tadeusz Grabowski i Piotr Szmitke. Na Krystynę Bochenek, Tadeusza Grabowskiego i Piotra Szmitke mieszkańcy oddali ponad 57 proc. spośród ponad 550 oddanych głosów.

"Biorąc pod uwagę wyrównane wyniki głosowania zdecydowałem, że uhonorujemy całą trójkę. W Galerii Artystycznej pojawi się popiersie Krystyny Bochenek, natomiast Piotr Szmitke i Tadeusz Grabowski zostaną uhonorowani tablicami pamiątkowymi" - zapowiedział cytowany przez Hajduk prezydent Katowic Marcin Krupa.

Uroczyste odsłonięcie wybranego w plebiscycie pomnika przy pl. Grunwaldzkim odbędzie się, jak w poprzednich latach, w połowie września, podczas obchodów nadania Katowicom praw miejskich.

Przed dwoma laty ze względu na rozpoczynającą się epidemię plebiscyt nie został rozstrzygnięty. Miasto wyjaśniało, że okoliczności wymagały działań w przestrzeniach bardziej potrzebujących interwencji. Fundusze na konkurs w 2020 r. przeznaczono więc na inne przedsięwzięcia, a wybór postaci odłożono na 2021 r., kiedy zdecydowano o uhonorowaniu Józefa Świdra - wieloletniego dyrektora artystycznego Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

W ub. roku, w uznaniu głosów mieszkańców zaangażowanych w przedsięwzięcie, prezydent Krupa postanowił upamiętnić także rzeźbą wybitnego reżysera i senatora Kazimierza Kutza, który zarówno w 2020 r., jak i w 2021 r., znalazł się w gronie trzech kandydatów z największą liczbą głosów. Tablicą upamiętniono natomiast literaturoznawcę prof. Krzysztofa Uniłowskiego.

W poprzednich edycjach plebiscytu z reguły upamiętniano jedną postać, która zdobyła najwięcej głosów mieszkańców. W 2019 r. podczas obchodów urodzin miasta przy pl. Grunwaldzkim odsłonięto rzeźbę przedstawiającą Bernarda Krawczyka - aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego, a rok wcześniej Tadeusza Kijonkę - poetę, dziennikarza, wieloletniego redaktora naczelnego miesięcznika "Śląsk".

Wcześniej w alejkach Placu Grunwaldzkiego znalazły się wizerunki twórców, którzy mieli duży wkład w życie kulturalne regionu. Są m.in. popiersia aktorów: Zbigniewa Cybulskiego, Aleksandry Śląskiej i Bogumiła Kobieli, kompozytorów Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego, grafika Pawła Stellera, malarzy: Jerzego Dudy-Gracza i Teofila Ociepki, twórcy zespołu pieśni i tańca "Śląsk" Stanisława Hadyny, pisarzy: Alfreda Szklarskiego i Wilhelma Szewczyka, folklorysty Adolfa Dygacza, malarza i performera Andrzeja Urbanowicza, bluesmana Jana "Kyksa" Skrzeka i plastyka i filmowca Antoniego Halora.

Plenerowa galeria artystyczna przy katowickim Placu Grunwaldzkim to pomysł architektów Aliny i Andrzeja Grzybowskich, którzy w 2002 r. na zlecenie miasta zaprojektowali przebudowę skweru. Intencją Grzybowskich było utworzenie miejsca upamiętniającego wybitnych artystów związanych z miastem i regionem. Pierwszy pomnik - Zbigniewa Cybulskiego - odsłonięto tam w 2004 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie