REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Katowicach powstaje kompleks energooszczędnych biurowców

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 04 paź 2021 14:21
W Katowicach powstaje kompleks energooszczędnych biurowców
Eco City Katowice to unikalne połączenie komfortowych miejsc pracy z terenami zielonymi., fot. mat. pras.
W Katowicach powstaje kompleks energooszczędnych biurowców
W Katowicach powstaje kompleks energooszczędnych biurowców
W Katowicach powstaje kompleks energooszczędnych biurowców
W Katowicach powstaje kompleks energooszczędnych biurowców
W Katowicach powstaje kompleks energooszczędnych biurowców

Kompleks biurowców Eco City, którego budowa rozpoczęła się we wrześniu 2020 roku, wniesie nową jakość na rynku nieruchomości komercyjnych. Tylko tutaj każdy pracownik będzie mógł wybrać czy pracuje w biurze czy w starannie zaprojektowanych terenach zewnętrznych.

REKLAMA

Cztery nowe biurowce przy ulicy Konduktorskiej w Katowicach to kolejna inwestycja grupy GPP. Za jej realizację odpowiedzialna jest spółka ECO City Katowice sp. z o. o., która będzie kontynuowała zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze zwiększenia efektywności energetycznej oraz podwyższania komfortu pracy użytkowników powierzchni biurowych. Kompleks ECO City Katowice współtworzyć będą cztery energooszczędne biurowce (ECO 1, ECO 2, ECO 3 i ECO 4). Każdy z nich będzie posiadał siedem kondygnacji nadziemnych i dwie podziemne oraz szereg lokali usługowych na poziomie parterów.

ECO City Katowice zapewni 34 400 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej (w tym 1900 m2 powierzchni coworkingowej) i 1050 miejsc parkingowych zlokalizowanych na parkingach podziemnych. Sercem kompleksu stanie się ECO SQUARE, czyli rekreacyjno-wypoczynkowa zielona strefa, która sprawi, że zieleń stanie się nieodłącznym elementem towarzyszącym budynkom.  

- ECO SQUARE to symboliczne odwołanie się do ochrony i wspierania natury w przestrzeni miejskiej.  Dzięki dominacji ruchu pieszego, starannie zaprojektowanej zieleni i elementom małej architektury przestrzeń ta będzie sprzyjać integracji, stanie się miejscem codziennych spotkań i rekreacji oraz spędzania wolnego czasu. Zróżnicowana topografia w postaci zielonych skarp, ogrody kwiatowe i enklawy zieleni podkreślą symbiozę środowiska naturalnego z nowoczesnym i energooszczędnym budownictwem poprzez przenikającą do wnętrza biurowców zieleń – informuje  Janusz Mitręga, prezes zarządu ECO City Katowice.

- Dotychczas wybudowane przez GPP biurowce, od momentu oddania do użytku pierwszego z nich, cieszą się ogromnym zainteresowaniem  wśród najemców, którzy w swojej polityce wyraźnie stawiają na zrównoważony rozwój, najwyższy komfort pracy w obszarze zdrowia i dobrego samopoczucia swoich pracowników oraz wyróżniają się wysoką świadomością ekologiczną. Dzięki zastosowaniu  najnowocześniejszych energooszczędnych rozwiązań technologicznych budynki  posiadają nieosiągalne dla konkurencji wskaźniki efektywności, co w konsekwencji wpływa na wymierny wzrost wydajności pracy, spadek wskaźnika zachorowalności oraz wyraźną obniżkę kosztów zużycia mediów – podkreśla Mirosław Czarnik, prezes zarządu GPP Business Park.

- W ECO City Katowice chcemy utrzymać dotychczasowy trend przy wykorzystaniu wdrożonych i sprawdzonych na przestrzeni ostatnich 10 lat rozwiązań takich jak: pozyskiwanie części energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych; energooszczędne windy zapewniające odzysk energii elektrycznej; pozyskiwanie naturalnego chłodu z otoczenia (freecooling); system okienno-fasadowy z wysoką izolacyjnością termiczną; wykorzystywanie gazowych pomp ciepła w celu pokrycia szczytowego zapotrzebowania na chłód oraz w pełni zintegrowany system zarządzania budynkiem (BMS). Z kolei w trosce o bezpieczeństwo najemców, w przypadku zakłóceń w dostawach energii elektrycznej, zapewnimy każdemu z biurowców dostęp do trzech niezależnych od siebie źródeł zasilania. Ponadto, z myślą o komforcie pracy i zdrowiu użytkowników, zastosujemy w pomieszczeniach system klimatyzacji oparty na belkach grzewczo-chłodzących oraz regulatorach przepływu (VAV), a także wysokosprawny system wentylacji zapewniający osuszanie i nawilżanie powietrza do optymalnego poziomu 40-60%. Na powierzchniach biurowych zainstalowane zostaną czujniki oświetlenia dostosowujące natężenie światła do warunków panujących na zewnątrz. Technologie odpowiedzialne za stałą kontrolę jakości powietrza i monitoring temperatury zapewnią komfort - dodaje Janusz Mitręga.

W ECO City Katowice zaplanowano również szereg udogodnień i dodatkowych usług w postaci zielonych tarasów z widokiem na centrum Katowic, podziemnych parkingów dla rowerzystów (wraz z szatniami i prysznicami), stacji ładowania pojazdów elektrycznych, myjni parowej dla samochodów osobowych i dużego wyboru pośród lokali usługowych.

Oddanie do użytku pierwszych dwóch biurowców ECO City Katowice zaplanowano na 2023 rok. Obecne prace budowlane związane są budową kolejnych kondygnacji budynków ECO1 i ECO2. Autorem projektu ECO City Katowice jest Studio PA NOVA gliwickiej firmy PA Nova S.A. Podmiotem odpowiedzialnym za komercjalizację ECO 1 i ECO 2 jest Cushman & Wakefield, międzynarodowa firma doradcza świadcząca usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie