REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

W Katowicach powstaną cztery nowe parki. Pod lupą 20 hektarów, koszt prawie 45 mln zł

  • Autor: UM Katowice
  • 05 paź 2022 15:50
W Katowicach powstaną cztery nowe parki. Pod lupą 20 hektarów, koszt prawie 45 mln zł
Dotychczas niezagospodarowane tereny zostaną uporządkowane, pojawią się tam nowe drzewa i krzewy, a także alejki, place zabaw, ogrody sensoryczne czy hotele dla owadów, fot. Unsplash

Na terenie Wełnowca, Kostuchny, Ochojca oraz pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej powstaną nowe przestrzenie parkowe. Łącznie prace obejmą ponad 20 hektarów w Katowicach, a ich wartość to około 45 mln zł.

REKLAMA

  • Marcin Krupa, prezydent Katowic: "W pięciu katowickich dzielnicach kosztem 45 mln zł powstaną nowe zielone przestrzenie"
  • Dotychczas niezagospodarowane tereny zostaną uporządkowane, pojawią się tam nowe drzewa i krzewy, a także alejki, place zabaw, ogrody sensoryczne czy hotele dla owadów.
  • Modernizację przejdzie także fragment Katowickiego Parku Leśnego.
  • Łącznie prace obejmą ponad 20 hektarów.

Zielone inwestycje są najbardziej pożądane przez mieszkańców, widać to chociażby po ostatniej edycji Zielonego Budżetu, która była rekordową pod względem liczby złożonych wniosków i liczby wybranych do realizacji projektów. Zazieleniamy poszczególne ulice w centrum miasta – metamorfozę przeszła już ulica Dworcowa i aleja Korfantego, a obecnie przechodzi ją ulica Warszawska. Zadbane, zielone przestrzenie są miejscem idealnym do wypoczynku, rodzinnych aktywności, jak i doskonale wpływają na ekosystem. Cieszę się, że w pięciu dzielnicach kosztem 45 mln zł powstaną nowe zielone przestrzenie. W ramach prac, dzięki którym powstaną nowe parki i zmodernizowany zostanie fragment Katowickiego Parku Leśnego zasadzonych zostanie około 350 drzew oraz tysiące bylin, krzewów pnączy i traw – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

To będą prawdziwe metamorfozy

W Kostuchnie, pomiędzy ul. Smugową, Wantuły, Lnianą i Adamczyka powstanie przestrzeń służąca rekreacji i wypoczynkowi, ale także funkcjom edukacyjno-przyrodniczym. Znajdą się tu m.in. punkt widokowo-obserwacyjny, strefa z grami edukacyjnymi czy też miejsca do uprawiania sportów. Ponadto przewidziano tzw. przestrzeń ekologiczną, która będzie wymagała mniejszego zakresu prac pielęgnacyjnych i wpisuje się w ideę adaptacji do zmian klimatu - podaje oficjalny portal miejski Katowic.

W pobliżu rzeki Ślepiotki zmodernizowany zostanie teren o powierzchni około 3 hektarów. Choć ma zachować swój leśno-łąkowy charakter, to zostanie uporządkowany z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców, a także zyska wiele nowych funkcji. Pojawią się tu m.in. plac zabaw i psi wybieg, altana parkowa, ławki i tablice w ramach ścieżki edukacyjnej, sieć oświetlenia i monitoringu parkowego, a także ogród społeczny, który będą mogli zagospodarować sami mieszkańcy. Ponadto w miejscu, gdzie ścieżki przecinają rzekę Ślepiotkę, powstaną dwie kładki. 

Znaczącą metamorfozę ma przejść także park na Wełnowcu, który zostanie zrewitalizowany oraz rozbudowany. Powstaną m.in. ścieżki pod rolkostradę, tor pump track dla rowerzystów, nowy plac zabaw, strefa aktywności oraz boisko wielofunkcyjne, wybieg dla psów, miejsce do zjeżdżania na sankach czy strefa relaksu z hamakami i miejscami do wypoczynku. Oprócz nasadzeń drzew, krzewów, pnączy i bylin w planach jest też utworzenie ogrodu deszczowego, dzięki któremu będzie można prowadzić plenerowe lekcje na temat przyrody.

Mieszkańcy Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej zyskają przestrzeń parkową w okolicy ulic Leopolda i Le Ronda. Zakres inwestycji – oprócz nasadzeń i zagospodarowania terenu – przewiduje także powstanie placu zabaw i strefy edukacyjnej, stworzenie ogrodu sensorycznego i łąki ekologicznej. Dużą atrakcją tego miejsca mają być także platformy widokowe oraz wieża do obserwacji ptaków wodnych. Co ważne, w ramach prac oczyszczony zostanie zbiornik wodny znajdujący się na tym terenie.

Z kolei w Katowickim Parku Leśnym zostanie zmodernizowany obszar w pobliżu Stawu Kajakowego. Zakres prac obejmuje przebudowę alejki i kręgu tanecznego, budowę oświetlenia parkowego i zasilania sceny, jak również częściowe podniesienie terenu.

- Planowana budowa i modernizacja parków to inwestycja niezwykle cenna dla Katowic i mieszkańców. Dzięki niej będziemy mieć dostęp do kolejnych, zielonych przestrzeni, przeznaczonych zarówno do spokojnego wypoczynku, edukacji ekologicznej, jak i uprawiania aktywności fizycznej. Przed nami działania związane z postępowaniem przetargowym i jeśli wykonawca zostanie wyłoniony, prace zostaną zrealizowane w ciągu 60 tygodni od podpisania umowy - tłumaczy Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie