REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Katowicach powstaną dwa kolejne wodne place zabaw

  • Autor: PAP
  • 04 kwi 2018 16:27
fot. pixabay.com

Łącznym kosztem ponad 3,3 mln zł w Katowicach powstaną dwa kolejne wodne place zabaw, na wzór podobnego obiektu zrealizowanego w zeszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego. W środę samorząd poinformował o wyłonieniu wykonawcy obu obiektów. Mają być gotowe do końca lipca.

REKLAMA

W połowie ubiegłorocznych wakacji w stolicy Górnego Śląska otwarto pierwszy wodny plac zabaw, zlokalizowany przy ul. Pułaskiego, na terenie Doliny Trzech Stawów. Obiekt od początku cieszył się olbrzymią popularnością, stąd decyzja o budowie dwóch kolejnych, w dzielnicach Załęże i Piotrowice. Wykonawcą prac będzie firma Transcom z Katowic. Każdy obiekt będzie kosztował 1,66 mln zł.

"Kolejne wodne place zabaw będą praktycznie bliźniacze w stosunku do obiektu w Dolinie Trzech Stawów, który został zrealizowany w 2017 r. w ramach budżetu obywatelskiego. To pokazuje, że świetne pomysły mieszkańców inspirują nas do kolejnych działań" - powiedział w środę naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta w Katowicach Maciej Stachura.

Przypomniał, że na przyszły rok zaplanowano otwarcie w Katowicach trzech basenów, co znacząco zwiększy ofertę wodnych atrakcji w mieście - zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Nowe wodne place zabaw będą zlokalizowane przy basenie w dzielnicy Załęże (ul. Gliwicka 214) oraz przy Osiedlu Odrodzenia w dzielnicy Piotrowice, u zbiegu ulic Biedronek i Radockiego.

Wodne place zabaw, podobnie jak ten już istniejący, będą podzielone na strefy dla młodszych i starszych dzieci. Obiekty zostaną ogrodzone, otoczone murkiem z siedziskami i wyposażone w zaplecze sanitarne oraz ławki i stojaki dla rowerów.

W ciągu dnia rozrywkę zapewnią dzieciom urządzenia wodne z dyszami i tryskaczami, natomiast po zmroku wodne place zamienią się w barwne, podświetlane fontanny. Place zostaną objęte monitoringiem, będą bezpłatne i otwarte dla wszystkich.

Na otwartym w ub. roku placu, którego poliuretanowa niecka ma prawie 320 m kw., rozmieszczono 18 zabawek wodnych. Wokół ułożono prawie 500 m kw. kostki brukowej, ustawiono ławki, lampy, stojaki dla rowerów, powstało też zaplecze sanitarne z natryskiem. Teren placu zabaw jest ogrodzony i monitorowany przez kamerę włączoną w system Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy. W sezonie można było z niego korzystać bezpłatnie od godziny 9 do 21.

Koszt ubiegłorocznej inwestycji wyniósł ok. 1,5 mln zł. Została ona sfinansowana w ramach budżetu obywatelskiego. Pomysłodawczyni - katowiczanka Monika Woźniak - mówiła podczas otwarcia, że zainspirował ją podobny plac działający już wcześniej w Tychach, na który jeździła z rodziną, by bawił się tam jej syn.

Projekt został wybrany do realizacji w 2016 r. w ramach tzw. ogólnomiejskich projektów budżetu obywatelskiego i dostał ponad 13 tys. głosów mieszkańców. Ze względu na specyficzne uwarunkowania hydrologiczne pierwotnej lokalizacji, skutkujące m.in. okresowym zalewaniem terenu, nastąpiła konieczność wskazania przez urzędników nowego obszaru na realizację inwestycji. Wnioskodawczyni zaakceptowała taką zmianę i budowę przesunięto na 2017 r.

W woj. śląskim pierwszy wodny plac zabaw powstał w 2011 r. w Tychach. Od 2016 r. taki obiekt działa też w Będzinie. W tym roku jeden z kolejnych ma powstać w Częstochowie, na tzw. Wrzosowiaku - w ramach budżetu obywatelskiego. Na przyszły rok budowę planuje też Pszczyna.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie