×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Katowicach powstanie mural na 100-lecie niepodległości

  • Autor: PAP
  • 12 cze 2018 12:31
fot. PTWP

W drugiej połowie września w Katowicach pojawią się wielkie, archiwalne zdjęcia bohaterów, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości lub walczyli o przyłączenie Śląska do Polski. Powstanie też z mural okazji stulecia mowy berlińskiej Wojciecha Korfantego.

REKLAMA

Projekt Dzielnicowej Galerii Niepodległości oraz pomysł utrwalenia w postaci muralu setnej rocznicy przemówienia Wojciecha Korfantego w niemieckim Reichstagu to niektóre wydarzenia zaplanowane w ramach katowickich obchodów 100-lecia niepodległości.

25 października 1918 r. Wojciech Korfanty - późniejszy dyktator III Powstania Śląskiego i lider Chadecji w międzywojennej Polsce - wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem należących do państwa pruskiego.

Na 21 października zaplanowano w Katowicach inscenizację historyczną, będącą aktorskim odtworzeniem tego wydarzenia. W przejściu podziemnym przy ul. Olimpijskiej, pod aleją Korfantego, gotowy ma być już wówczas mural, którego tematem przewodnim będzie właśnie berlińska mowa Korfantego, poświęcona m.in. polskości Górnego Śląska.

Autorzy muralu zostaną wyłonieni w konkursie, adresowanym do grafików, rysowników i twórców komiksów. Wszystkie wyróżnione w konkursie prace zostaną później wydane w formie zeszytowej, by mogły służyć np. jako materiał pomocniczy w lekcjach historii czy edukacji regionalnej w gimnazjach i szkołach średnich. Mural, oprócz obrazów, ma przedstawiać wybrane treści z mowy Korfantego.

Przygotowany przez samorząd Katowic i działające w mieście instytucje program obchodów 100-lecnia niepodległości uwzględnia regionalną specyfikę tego procesu, który rozpoczął się 11 listopada 1918 roku, ale dla Górnego Śląska i stolicy tego regionu trwał do roku 1922, kiedy część Śląska została oficjalnie objęta w posiadanie przez młode państwo polskie. W dłuższej perspektywie program obejmie także rocznice trzech powstań śląskich oraz setną rocznicę przyłączenia Górnego Śląska do Polski, a ponadto przypomni osoby, które przyczyniły się do tego.

Jednym z takich przedsięwzięć jest Dzielnicowa Galeria Niepodległości - jej pomysłodawcy przypominają, że katowickie dzielnice są niewyczerpanym źródłem historii; niemal w każdej żyli ludzie, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości lub walczyli o przyłączenie Śląska do Polski. Bohaterowie zostaną upamiętnieni poprzez umieszczenie ich archiwalnych zdjęć w wybranych dzielnicach miasta.

We wrześniu powiększone do wielkich rozmiarów fotografie będą wyeksponowane w oknach lub na ścianach budynków w dzielnicach Załęże, Szopienice, Dąb, Bogucice oraz w śródmieściu. Tak powstanie niecodzienna "Galeria Niepodległości", którą pomoże przygotować Muzeum Historii Katowic. Jej pomysłodawcy liczą na pomoc mieszkańców Katowic, którzy mogą udostępnić zdjęcia bohaterów z domowych archiwów.

Do października kontynuowana będzie również zapoczątkowana w kwietniu seria spacerów historycznych po Katowicach, śladami Wojciecha Korfantego. Podczas 120-minutowego spaceru z przewodnikiem jego uczestnicy poznają miejsca kluczowe dla działalności Korfantego, pogłębiając wiedzę o jego życiu i działalności.

Na 25 sierpnia zaplanowano wielkie muzyczne widowisko plenerowe przed historycznym gmachem Sejmu Śląskiego. Autorski program poświęcony stuleciu odzyskania niepodległości ma poruszać także wątki powstańcze. Aranżacji widowiska podjął się Józef Skrzek - multiinstrumentalista, założyciel formacji SBB, artysta od lat propagujący śląską historię i tradycję. Mają mu towarzyszyć zaproszeni goście, m.in. chór oraz góralska Kapela Wałasi.

Zwieńczeniem obchodów 11 listopada ma być koncert "100 lat muzyki o Polsce" w wykonaniu muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i rapera Miłosza Boryckiego (Miuosha). W programie znajdą się nowe interpretacje znanych polskich piosenek, dokonane przez najciekawszych artystów polskiej sceny muzycznej.

Program katowickich obchodów 100-lecia niepodległości powstał przy udziale miejskich instytucji kultury, m.in. instytucji Katowice Miasto Ogrodów oraz Muzeum Historii Katowic, we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności i katowickim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie