REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Kielcach odbyło się pierwsze miodobranie z pasieki z recyklingu

  • Autor: PAP
  • 15 cze 2022 12:20
W Kielcach odbyło się pierwsze miodobranie z pasieki z recyklingu
W Kielcach odbyło się pierwsze miodobranie z pasieki z recyklingu, fot. fotolia

Pierwszy miód z uli z recyklingu zebrano w środę w Politechnice Świętokrzyskiej. Eko-pasieka wykonana m.in. z bębnów od pralek powstała na dachu budynku Biblioteki Głównej kieleckiej uczelni.

REKLAMA

Charakterystyczne czerwone ule z elementów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci stanęły na dachu budynku Biblioteki Głównej Politechniki Świętokrzyskiej w maju ubiegłego roku w ramach projektu Elektryczne Śmieci. Projekt został zrealizowany przy wsparciu partnerów - m.in. Fundacji Odzyskaj Środowisko, Reverse Logistic Group i Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego CCR. Po nieco ponad roku z eko-pasieki zebrano pierwszy miód.

"Pierwsze miodobranie to dowód na to, że pszczoły na Politechnice Świętokrzyskiej czują się doskonale, ale to przede wszystkim okazja do tego, by przypominać, jak ważne są pszczoły w ekosystemie. Nasze ule pochodzą z recyklingu i w tym przedsięwzięciu bardzo istotne jest to, abyśmy promowali świadomie segregowanie odpadów. Przygotowanie tej pasieki było świetnym pomysłem" - mówił rektor PŚK prof. Zbigniew Koruba.

Zaznaczył, że czerwone ule nawiązują do czerwonych pojemników w Kielcach, przeznaczonych do zbierania elektrośmieci.

Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko przekonywała, że miód miejski jest zdrowszy od miodu zbieranego na wsiach. "W mieście nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin. Dodatkowo na wsiach mamy bardzo duże monokultury upraw np. rzepaku i zbóż. W miastach natomiast mamy dużą bioróżnorodność" - zaznaczyła.

"Rok temu można było się zastanawiać, jak pszczoły będą się czuć w centrum miasta. Ramki pełne miodu wskazują, że pszczoły czują się tutaj bardzo dobrze" - dodała.

Pasieką na dachu Biblioteki Głównej i Rektoratu opiekuje się pszczelarz o wieloletnim doświadczeniu Damian Śpiewak. Fundacja Odzyskaj Środowisko opiekuje się dziewięcioma pasiekami, które powstały z recyklingu. Ta w Politechnice Świętokrzyskiej została założona jako pierwsza. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie