REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Kielcach powstało dziecięce miasteczko ruchu drogowego

  • Autor: PAP
  • 01 gru 2022 15:33
W Kielcach powstało dziecięce miasteczko ruchu drogowego
W Kielcach powstało dziecięce miasteczko ruchu drogowego, fot. shutterstock

Miniaturowe jezdnie, znaki i przejście dla pieszych - w Kielcach powstało dziecięce miasteczko ruchu drogowego. Koszt inwestycji to ponad 150 tys. zł; projekt został zrealizowany w ramach ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego.

REKLAMA

Dziecięce miasteczko ruchu drogowego powstało przy Szkole Podstawowej nr 31 w Kielcach, między istniejącym placem zabaw a ul. Kalcytową.

- Miasteczko ruchu tworzą jezdnie dwukierunkowe i jednokierunkowe wykonane z kostki betonowej bezfazowej. Powstało także przejście dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej, skrzyżowanie z drogą podporządkowaną i próg zwalniający. Żeby można było ćwiczyć włączanie się do ruchu wyróżniono fragment drogi jednokierunkowej - powiedział PAP rzecznik prezydenta Kielc Marcin Januchta.

Podobnie jak na prawdziwych drogach, w miasteczku wykonano oznakowanie poziome i pionowe. Na stałe zostało zamontowanych 18 mini znaków drogowych (ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne i uzupełniające). Dodatkowo zostały wykonane drogi dojazdowe i dojście do miasteczka. Zamontowano także elementy małej architektury: trzy stojaki rowerowe, dwa kosze na śmieci, ławkę parkową i tablicę z regulaminem. Teren między alejkami został obsiany trawą. Miasteczko ruchu jest ogrodzone.

- Zgodnie z założeniem autorów projektu w miasteczku, poprzez zabawę, młodzi ludzie mogą m.in. przygotowywać się do umiejętnego i bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. Przestrzeń ma zachęcać najmłodszych do zabaw na świeżym powietrzu i być swojego rodzaju kompleksem rekreacyjno-edukacyjnym dla całych rodzin - podkreślił rzecznik prezydenta Kielc.

Na projekt "Dziecięce miasteczko ruchu" w ubiegłorocznej edycji kieleckiego budżetu obywatelskiego głos oddało 866 kielczan. Koszt inwestycji to ponad 150 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie