REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Kielcach trwa budowa Kampusu Laboratoryjnego GUM

  • Autor: Redakcja Propertydesign.pl
  • 09 sie 2021 15:18
W Kielcach trwa budowa Kampusu Laboratoryjnego GUM
Kampus Głównego Urzędu Miar budowany jest przy ulicy Wrzosowej w Kielcach. Fot. GUM

Budowa Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach przebiega zgodnie z planem. Zakończenie budowy I etapu kampusu planowane jest na początek 2023 r., a pełne uruchomienie działalności - na styczeń 2024 r.

REKLAMA

Kampus Głównego Urzędu Miar budowany jest przy ulicy Wrzosowej w Kielcach. W ramach pierwszego etapu powstanie sześć laboratoriów - akustyki i drgań, czasu i częstotliwości, wraz z laboratorium długości, masy, termometrii, metrologii interdyscyplinarnej. Planowane jest także wykonanie budynków warsztatów oraz magazyn materiałów łatwopalnych.

"Budowa kampusu postępuje zgodnie z planem. Mamy ukończone już trzy budynki w stanie surowym, będą w nich prowadzone już prace wykończeniowe. W przypadku pozostałych pięciu zakończone zostały już prace ziemne" - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Ziółkowski. Dodał, że zakończenie pierwszego etapu budowy kampusu planowane jest na styczeń 2023 roku.

"Potem nastąpią odbiory budynków, wprowadzenie aparatury badawczej. Pełne uruchomienie działalności planujemy na styczeń 2024 roku" - podkreślił dyrektor.

W kampusie docelowo ma pracować 30 metrologów. Umowy o pracę podpisano już z czterema osobami. Do tego dojdzie jeszcze 25 etatów dla pracowników administracyjnych.

Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik zaznaczyła podczas konferencji, że kampus GUM będzie magnesem dla osób z całego kraju, aby swoje życie zawodowe i prywatne związały ze stolicą regionu świętokrzyskiego.

"Liczymy, że to miejsce będzie takim punktem rozwoju naszej gospodarki. Jesteśmy też przekonani, że coraz więcej firm będzie rozwijało swoją działalność w oparciu o współpracę z Głównym Urzędem Miar" - powiedziała Janik.

Kampus instytucji powstanie na północnym zboczu góry Hałasa na powierzchni ponad 13 ha. Za tą lokalizacją przemawiało oddalenie od źródeł potencjalnych niekorzystnych oddziaływań (w zakresie drgań, hałasu, zanieczyszczeń i promieniowania elektromagnetycznego) oraz dobra dostępność infrastruktury komunikacyjnej.

Strategicznym celem zaplanowanej infrastruktury badawczej, rozwojowej i naukowej Kampusu jest zwiększone urynkowienie działalności badawczo-rozwojowej poprzez wykorzystanie metrologii do podniesienia konkurencyjności polskich firm na rynku europejskim i światowym oraz utworzenie centrum polskiej metrologii - miejsca, w którym będą spotykać się środowiska badawcze, naukowe oraz związane z przemysłem.

Koszt budowy pierwszego etapu kampusu wyniesie około 190 mln zł, z czego ponad 165 mln zł to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. W drugim etapie powstaną kolejne dwa laboratoria: promieniowania jonizującego oraz elektryczności i magnetyzmu.

"Budowa drugiego etapu została ujęta w kontrakcie programowym w perspektywie finansowej na lata 2021-27. W tej chwili trwają konsultacje w tej sprawie. Mam nadzieję, że cały kampus zostanie wybudowany. Przyniesie to ogromne korzyści dla naszych mieszkańców, regionu świętokrzyskiego i biznesu, który bez nauki nie może się rozwijać" - powiedziała wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.(PAP)

Autor: Janusz Majewski

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie