REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Kolnie powstanie nowy przystanek kolejowy

  • Autor: PAP
  • 17 lis 2021 13:19
W Kolnie powstanie nowy przystanek kolejowy
W Kolnie powstanie nowy przystanek kolejowy, fot. shutterstock

Nowy przystanek Kolno poprawi dostęp do kolei na linii Olsztyn - Korsze w woj. warmińsko-mazurskim - podały w środę PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Przetarg na te prace ogłoszono w ramach rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

REKLAMA

Jak poinformowało w środę biuro prasowe PKP PLK, inwestycja zapewni mieszkańcom Kolna lepszy dostęp do pociągów m.in. w kierunku Olsztyna, Korsz i Ełku. Wcześniej w ramach rządowego programu PKP PLK ogłosiły przetargi na przystanek Nikielkowo (na odcinku Olsztyn - Korsze) i Wietrzychowo (na linii Działdowo - Olsztyn).

"Przystanek w Kolnie będzie trzecim nowym przystankiem w woj. warmińsko-mazurskim. Takie punkty na kolejowej mapie Polski jak ten oznaczają dla mieszkańców lepszą komunikację i poprawę warunków życia" - przekazał wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel.

Jak przypomniał, właśnie taki jest cel Programu Przystankowego, na realizację którego polski rząd przeznaczy do końca 2025 roku 1 mld zł.

"Dzięki budowie lub modernizacji przystanków kolejowych z rządowego Programu Przystankowego również mieszkańcy mniejszych miejscowości mogą liczyć na lepszy dostęp do kolei. Nowe i przebudowane przystanki, jak ten w Kolnie, zapewnią oczekiwane warunki obsługi wszystkim podróżnym" - powiedział prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

W Kolnie powstaną dwa perony o długości 150 m wraz z dojściem na wiadukt drogowy. Przewidziano wiatę, ławki, czytelne oznakowanie i tablice informacyjne oraz energooszczędne oświetlenie LED. Osobom o ograniczonej możliwości poruszania się dostęp do pociągów ułatwi pochylnia. Na potrzeby rowerzystów ustawione zostaną stojaki rowerowe.

Zadanie będzie realizowane w formule "projektuj i buduj". Rozpoczęcie prac planowane jest w pierwszym kwartale 2022 r., a zakończenie pod koniec 2022 r.

W woj. warmińsko-mazurskim projekt obejmuje sześć przystanków. W planach - oprócz Kolna - jest m.in. budowa nowych przystanków w Wietrzychowie i Nikielkowie, a także wydłużenie peronów w Pasłęku, Działdowie oraz przebudowa przystanku w Łankiejmach. Inwestycje zwiększą dostępność mieszkańców do kolei i poprawią warunki podróży.

W ostatnich latach inwestycje PLK z Krajowego Programu Kolejowego zapewniły mieszkańcom regionu pięć nowych przystanków: Olsztyn Likusy przy ul. Bałtyckiej, Olsztyn Redykajny przy ul. Hozjusza, Olsztyn Jezioro Ukiel w pobliżu jeziora oraz Zespołu Szkół Elektronicznych i Zespołu Szkół Ekonomicznych - na linii z Olsztyna Głównego do Olsztyna Gutkowa. Wcześniej dostęp do kolei zwiększyły przystanki Olsztyn Śródmieście w centrum Olsztyna, Olsztyn Dajtki oraz Pisz Wschodni.

Podobał się artykuł? Podziel się!