×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W kościele ewangelickim w Wejsunach powstało muzeum

  • Autor: PAP
  • 20 mar 2023 13:17
W kościele ewangelickim w Wejsunach powstało muzeum
fot. Unsplash

W budynku kościoła ewangelickiego w Wejsunach na Mazurach utworzono Muzeum Miniatur i Tradycji Ewangelickiej. Zbiory mają zostać udostępnione zwiedzającym od maja.

REKLAMA

  • W kościele ewangelickim w Wejsunach powstało muzeum.
  • Założycielem nowego muzeum jest Parafia Ewangelicko-Augsburska w Piszu.
  • Muzeum zostało zarejestrowane i wpisane do wykazu muzeów Ministerstwa Kultury Narodowej i Dziedzictwa Narodowego.

Obecnie w zasobach tego muzeum znajduje się 12 drewnianych miniatur dawnych kościołów ewangelickich z powiatu piskiego, naczynia liturgiczne, śpiewniki, postylle, księgi rodów, a także wykonana z piaskowca, zabytkowa chrzcielnica z dawnego kościoła ewangelickiego w Ukcie.

Placówka będzie gromadzić i udostępniać zbiory obejmujące okres od 1525 r. do 1945 r., w tym elementy wyposażenia ewangelickich kościołów, kaplic i domów modlitwy, stare druki oraz historyczną literaturę związaną z tradycją i duchowością ewangelicką Mazurów.

Parafia przygotowuje do udostępnienia wystawę stałą, która ulokowana jest na emporach kościoła w Wejsunach w gminie Ruciane-Nida. Przygotowuje też wnioski o dotacje na przystosowanie pod działalność muzealną kościelnej wieży.

"Mam nadzieję, że już od maja będziemy mogli zaprosić do zwiedzania naszego muzeum" - powiedział PAP proboszcz piskiej parafii ewangelickiej ks. Marcin Pysz.

Jak przypomniał, gmina Ruciane-Nida była i jest wielokulturowa i wielowyznaniowa ze względu na obecność nie tylko katolików i ewangelików, ale też starowierców i innych wyznań.

"Z każdym z tych, którzy od nas odchodzą - Mazurów, ewangelików, jakaś historia ubywa. Staramy się więc zachować to, co najcenniejsze: pamięć, tradycję. A przy okazji też podkreślać, że ewangelicy byli i są obecni na terenie Mazur" - mówił proboszcz.

Muzeum w Wejsunach zamierza popularyzowanie wiedzę o dziedzictwie kulturowym i tradycji ewangelickiej Mazur, m.in. organizując spotkania i prelekcje dla uczniów szkół z regionu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie