REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

W Krakowie już instalują świąteczną iluminację. Wszystko ma być gotowe na 3 grudnia

  • Autor: PAP
  • 17 lis 2022 11:41
W Krakowie już instalują świąteczną iluminację. Wszystko ma być gotowe na 3 grudnia
Motywem wiodącym krakowskiej dekoracji świątecznej i noworocznej w tym roku, tak jak i w poprzednim, są wzory inspirowane ikonografią arrasów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, fot. Unsplash

Świąteczne iluminacje, nawiązujące do wawelskich arrasów, są już instalowane na ulicach i placach Krakowa. Będą gotowe na 3 grudnia , na uroczyste rozświetlenie 15-metrowej choinki na Rynku Głównym.

REKLAMA

  • W Krakowie są już instalowane świąteczne ozdoby.
  • Motywem wiodącym krakowskiej dekoracji świątecznej i noworocznej w tym roku, tak jak i w poprzednim, są wzory inspirowane ikonografią arrasów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu.
  • Otwarcie tradycyjnego bożonarodzeniowego jarmarku na Rynku Głównym nastąpi 25 listopada.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie jednej z firm wynika, że dla ponad 80 proc. mieszkańców polskich miast iluminacje w przestrzeni miejskiej są nieodłącznym elementem świat Bożego Narodzenia. 85 proc. respondentów nie chce, by władze miast całkowicie usunęły iluminacje świetlne z przestrzeni miejskich.

Zgodnie z czwartkowym komunikatem krakowskiego magistratu, fotopunkty są instalowane w miejscach chętnie odwiedzanych przez krakowian i turystów: na placu Szczepańskim, gdzie pojawi się rama z lustrem w otoczeniu dwóch jeleni; na placu Wielkiej Armii Napoleona pod Wawelem - rama z lustrem i dwiema żyrafami; na Rynku Podgórskim - rama z lustrem i dwoma wielbłądami; pod murami Wawelu, przy placu św. Idziego - rama z lustrem i dwoma lampartami; na Plantach - rajski ptak.

Motywem wiodącym krakowskiej dekoracji świątecznej i noworocznej w tym roku, tak jak i w poprzednim, są wzory inspirowane ikonografią arrasów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Projekt iluminacji jest utrzymany w złotej i srebrnej kolorystyce, symbolicznie nawiązując do złotych i srebrnych nici, którymi brukselscy mistrzowie tkali arrasy.

Szczególnie - czytamy w informacji magistratu - arrasy krajobrazowo-zwierzęce, zwane werdiurami, przedstawiające bogactwo fauny i flory, obrazujące renesansowe zainteresowania przyrodą, są źródłem inspiracji rzeźb świetlnych, takich jak jelenie, wielbłądy, żyrafy czy rajski ptak.

Wywodzące się z tej samej serii arrasów motywy roślinne, w tym głównie liście akantu, uzupełniają projekt o dodatkowe motywy dekoracyjne na wszystkich elementach iluminacji: choinkach, girlandach nad ulicami, dekoracjach lamp oraz mostów.

Całość projektu jest wzbogacona o cytaty z fragmentów arrasów, autorstwa nieznanego artysty z kręgu antwerpskiego malarza Pietera Coecke van Aelsta.

Jak zwrócono uwagę w informacji magistratu, ważną częścią projektu dekoracji świetlnych są także elementy scenograficzne wywodzące się z serii arrasów herbowych oraz monogramowych.

Uzupełnieniem dekoracji są zaprojektowane bańki świetlne z motywami roślinnymi, zestaw zawieszek i drobnych elementów dekoracyjnych, inspirowanych ornamentem zwanym groteską niderlandzką, a także elementy architektoniczne nawiązujące do wawelskiego dziedzińca z krużgankami arkadowymi, które zostaną usytuowane na Rynku Głównym, w okolicy kościoła św. Wojciecha.

Tegoroczna świąteczna dekoracja miasta została wykonana w ubiegłym roku. Zarząd Dróg Miasta Krakowa w grudniu 2021 r. podpisał dwuletnią umową na jej wykonanie, montaż i obsługę.

W czwartek krakowski magistrat poinformował również, że otwarcie tradycyjnego bożonarodzeniowego jarmarku na Rynku Głównym nastąpi 25 listopada. Świąteczne stragany będą czynne do 1 stycznia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie