W Krakowie ma powstać muzeum im. gen. AndersaPAP - 15-09-2017 11:30


List intencyjny ws. utworzenia Muzeum im. gen. Andersa podpisano w czwartek w Krakowie. Placówka, mieszcząca pamiątki związane z dowódcą spod Monte Cassino, mogłaby stanąć w centrum miasta.

Sygnatariuszami dokumentu są: córka generała Anna Maria Anders, która objęła inicjatywę patronatem, wojewoda Małopolski Piotr Ćwik i rektor krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego Kazimierz Karolczak.

Na uroczystości - odbywającej się w 75. rocznicę zakończenia ewakuacji Armii Polskiej gen. Andersa z ZSRS - obecni byli również: 92-letni prof. Wojciech Narębski, który służył w 2 Korpusie oraz dzieci ocalone przez Andersa: Danuta Sedlak i Artur Woźniakowski - generał wyprowadził ich z ZSRS.

"Bardzo jestem wdzięczna za inicjatywę utworzenia takiego muzeum. Dzieci ocalone przez gen. Andersa będą zawsze wdzięczne i będą pamiętały o tym" - powiedziała Danuta Sedlak.

"To dopiero pierwszy krok. Mam nadzieję, że będą następne i w końcu powstanie jedno z najładniejszych muzeów w Polsce" - powiedziała Anna Maria Anders.

"To będzie muzeum mego wspaniałego i dobrego dowódcy (…) Był naszym nie tylko dowódcą, ale i ojcem" - mówił prof. Narębski w imieniu swoim i płk. Mieczysława Heroda, który w lutym 2018 r. skończy 100 lat. Profesor dodał, że chciałby, aby nie zapominać o kampanii adriatyckiej Andersa i włoskich towarzyszach broni.

Wojewoda Małopolski powiedział, że trudno w tej chwili mówić o terminach oraz o finansach, ale inicjatorzy liczą na wsparcie rządu. "Zasadniczą kwestią jest lokalizacja" - podkreślił podczas uroczystości w Centrum Operacji Lądowych - Dowództwie Komponentu Lądowego im. gen. broni Władysława Andersa.

W muzeum znalazłaby się część zbiorów zgromadzonych przez Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego. Materiały tego centrum są przechowywane w dawnym forcie Skotniki.

"Trzeba by to eksponować w miejscu, które będzie odwiedzane przez turystów, gdzieś w centrum Krakowa. Lokalizacja o której dyskutujemy dotyczy starego dworca kolejowego" - powiedział rektor Uniwersytetu Pedagogicznego. Uczelnia ta będzie odpowiadała za stronę merytoryczną zbiorów muzeum.

Jak zaznaczył rektor, uczelniane Centrum Dokumentacji, kierowane przez dr. Huberta Chudzio, zgromadziło (w formie pisemnej i nagrań wideo) tysiące relacji osób, które wyszły z ZSRS wraz z gen. Andersem.

Anna Maria Anders podkreśliła, że chwila podpisania listu ws. utworzenia muzeum jest dla niej wielkim momentem. "Wszędzie, gdzie jeżdżę, ktoś mi podpowiada, że ma pamiątki po ojcu lub żołnierzach z Monte Cassino. I pytali, co z tymi pamiątkami można zrobić? Naprawdę zawsze mnie korciło, by to wszystko w jednym miejscu zebrać" - powiedziała.