REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

W Krakowie powstał mural dedykowany Conradowi

  • Autor: PAP
  • 11 gru 2017 12:30
W Krakowie powstał mural dedykowany Conradowi
fot. unsplash

Mural dedykowany pisarzowi Josephowi Conradowi Korzeniowskiemu i nawiązujący do jego najważniejszych dzieł "Jądra ciemności” i „Lorda Jima” powstał w Krakowie. Można go oglądać na murze przy ul. Zabłocie 11.

REKLAMA

Autorem muralu jest krakowski artysta Artur Wabik, który wykonał malowidło na podstawie grafiki znanego ilustratora Mateusza Kołka - odpowiedzialnego za przygotowanie dla Krakowskiego Biura Festiwalowego kompletnej szaty graficznej Roku Conradowskiego.

Oglądający mural zobaczą nie tylko postać Josepha Conrada Korzeniowskiego w stroju z epoki, dwie charakterystyczne londyńskie budowle Big Bena i Tower Bridge, ale także motywy z "Lorda Jima" - parowiec "Patna" i z "Jądra ciemności": rzekę Kongo otoczoną tropikalną roślinnością, afrykańskie bożki i totemy.

"+Jądro ciemności+ Josepha Conrada było już na różne sposoby adaptowane, także w formie ilustracji książkowych i filmów, ale chyba po raz pierwszy stworzony został mural z racji roku Josepha Conrada, który właśnie się kończy. Stąd mój pośpiech przy pracy" - powiedział PAP Artur Wabik.

Malowidło pokrywa ścianę o powierzchni ok. 50 m kw. należącą do Zarządu Budynków Komunalnych. Będzie widoczne dla osób spacerujących po bulwarach wiślanych, a także z okien pociągów przejeżdżających po pobliskim moście kolejowym.

"Mam nadzieję, że mural zachęci oglądających do wejścia w świat literacki stworzony przez Conrada. Przy okazji miejsce to będzie ładniejsze - przynajmniej w aspekcie wizualnym" - powiedział PAP Wabik.

Jak mówiła PAP Aleksandra Śpiewak z Krakowskiego Biura Festiwalowego mural to jeden z ostatnich elementów składających się na obchody Roku Conrada w Krakowie. "160 rocznicę urodzin pisarza celebrujemy od początku roku. Za nami są już: Festiwal Conrada, warsztaty pisarskie dla młodych twórców, dedykowane Conradowi pasmo filmowe w Kinie Pod Baranami, specjalne wydanie Magazynu Świątecznego "Gazety Wyborczej", a także spacery literackie po Krakowie śladami Conrada i realizowane wspólnie z Fundacją Tygodnika Powszechnego "Lekcje czytania" - powiedziała PAP Śpiewak.

W ramach Roku Josepha Conrada i 90-lecia Radia Kraków rozgłośnia przygotowała słuchowisko "Serce ciemności" z Janem Nowickim i Jerzym Trelą w reżyserii Małgorzaty Warsickiej, na podstawie autorskiego spolszczenia Jacka Dukaja.

Józef Konrad Korzeniowski, znany jako Joseph Conrad, urodził się 3 grudnia 1857 roku w Berdyczowie, zmarł 3 sierpnia 1824 roku w Anglii. W wieku 17 lat w Marsylii zaciągnął się na statek handlowy jako prosty marynarz. Później przeniósł się do marynarki brytyjskiej. Na morzu spędził w sumie 17 lat i dosłużył się patentu kapitańskiego marynarki brytyjskiej. Pływał głównie na żaglowcach. Pisał wyłącznie po angielsku. Pierwszą powieść "Szaleństwo Almayera" Conrad ogłosił mając 38 lat. W Polsce najbardziej znanym jego dziełem jest "Lord Jim", na świecie "Jądro ciemności".(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie