REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Krakowie powstała pierwsza dzielnicowa mini pasieka na dachu budynku

  • Autor: PAP
  • 25 maj 2018 15:43
W Krakowie powstała pierwsza dzielnicowa mini pasieka na dachu budynku
fot. pixabay

Pierwsza dzielnicowa pasieka na dachu, założona w ramach projektu miejskiego Budżetu Obywatelskiego zainaugurowała w piątek swoją działalność na budynku Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie. Pierwszy miód spodziewany jest w czerwcu tego roku.

REKLAMA

Jak podkreśliła w piątek Justyna Ożóg, która jest wnioskodawczynią projektu do Budżetu Obywatelskiego, Dzielnica III na terenie której powstała pasieka jest pierwszą w Krakowie, która w ramach Budżetu Obywatelskiego założyła takie przedsięwzięcie na dachu. Za projektem zagłosowało w zeszłorocznej edycji BO ponad 1,1 tys. mieszkańców dzielnicy Prądnik Czerwony.

"Nasza pasieka jest wyjątkowa, bo jest pasieką obywatelską" - zaznaczyła Ożóg - "Tak jak w rodzinie pszczelej wszyscy pracują na wspólny efekt, tak ten projekt jest zasługą wielu osób i instytucji, które włączyły się w jego realizację" - dodała.

Mini pasieka składająca się z trzech uli mieszczących ok. 150 tys. pszczół powstała na dachu Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, znajdującego się na północnych rubieżach Krakowa. Według pomysłodawców obiekt ten ma znakomite warunki do prowadzenia pasieki ze względu na swoje usytuowanie, z dala od zabudowań mieszkalnych oraz w bliskim sąsiedztwie zieleni i roślin kwitnących.

Uli dogląda Krzysztof Pietruch, doświadczony pszczelarz zrzeszony w Kole Pszczelarskim Kraków Krowodrza-Prądnik. Dzięki specjalnie zamontowanej kamerze życie pszczół będzie można podglądać "on-line" w czasie rzeczywistym. Pomysłodawcy zaplanowali też cykl czterech otwartych warsztatów edukacyjnych adresowanych do wszystkich mieszkańców dzielnicy, poświęconych tematyce pszczół, pszczelarstwa i ekologii.

Zdaniem pszczelarza tegoroczny sezon zaczął się wyjątkowo udanie, dlatego spodziewa się on dużej ilości miodu. Pierwszego będzie można skosztować w przyszłym miesiącu.

Zakładanie mini pasiek na dachach instytucji publicznych staje się popularne w Krakowie. Od zeszłego roku działa tam miejski projekt "Pasieka Kraków", który swoje ule posiada na szeregu obiektów gminnych, m.in. Zarządu Budynków Komunalnych czy Nowohuckiego Centrum Kultury. Pasieki są też na gmachach Teatru im. Słowackiego, Akademii Górniczo-Hutniczej czy galerii handlowej Kazimierz.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie