REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Krakowie powstanie centrum sportowe UJ. Przetarg rozstrzygniety

  • Autor: PAP
  • 27 lip 2021 12:24
W Krakowie powstanie centrum sportowe UJ. Przetarg rozstrzygniety
Fot. Shutterstock

Przetarg na wykonanie robót budowlanych Uczelnianego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego na Kampusie 600-lecia UJ w Krakowie został rozstrzygnięty. Termin realizacji zaplanowano na półtora roku od dnia podpisania kontraktu, co oznacza, że inwestycja powinna być gotowa w pierwszym kwartale 2023 r.

REKLAMA

Zgodnie z opublikowanymi we wtorek informacjami na stronie internetowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, GretaSport z Dąbrowy Górniczej złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu na budowę centrum sportowego na Kampusie 600-lecia. Firma wyceniła swoje prace na ponad 26,6 mln zł. Termin realizacji zaplanowano na półtora roku od dnia podpisania kontraktu, co oznacza, że inwestycja powinna być gotowa w pierwszym kwartale 2023 r.

Projekt Uczelnianego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego zakłada, że u zbiegu ulic Łojasiewicza, Poletkowej i Gronostajowej powstanie dwukondygnacyjny budynek. Znajdą się w nim siłownia, pomieszczenia fitness, szatnie z węzłami sanitarnymi, zaplecze techniczno-administracyjne oraz sala konferencyjna i trybuny z 330 miejscami. W planach jest również kilka boisk do piłki nożnej, rugby, koszykówki i siatkówki plażowej, korty tenisowe oraz elementy małej architektury - siłownia zewnętrzna, ławki, stoły szachowe i do ping-ponga. Całość dopełni układ komunikacyjny wraz z miejscami parkingowymi.

Nowy kompleks znajdzie się na terenie, który ma istotne walory przyrodnicze. Uczelni zależy na utrzymaniu tych walorów i dlatego zleciła dodatkową ekspertyzę ekologiczną. Szereg rozwiązań opracowali eksperci z Fundacji Botaniki Polskiej im. Władysława Szafera. Zgodnie z ich propozycjami uczelnia zadba o liczne kompensacje przyrodnicze - m.in. wybuduje zbiornik wodny do rozmnażania się płazów, zajmie się reintrodukcją (ponownym wprowadzeniem na obszar gatunków, które tu wcześniej żyły) wybranych gatunków łąk trzęślicowych, a także przygotuje publicznie dostępne trasy edukacyjne. Uczelnia powiększy także powierzchnię terenów zielonych kampusu - w tym celu pozyskała od prywatnych właścicieli 0,5 ha działki i ograniczyła pierwotne plany inwestycyjne tak, by jak najmniej ingerować w naturalne środowisko.

W 2018 r. Uniwersytet Jagielloński zakończył wieloletnią budowę Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ. W nowoczesnych budynkach na krakowskim Ruczaju kształci się prawie połowa wszystkich studentów tej uczelni. Na zajęcia sportowe muszą oni jednak dojeżdżać na drugi koniec miasta, do Studium Wychowania Fizycznego i Sportu przy ul. Piastowskiej. Z powodu braku wystarczającego miejsca do organizacji zajęć sportowych UJ wynajmuje także dodatkowe obiekty.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ ekr/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie