×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Krakowie powstanie Heksagon – nowy hangar ekspozycyjny w Muzeum Lotnictwa Polskiego

  • Autor: PAP
  • 08 sie 2022 11:24
W Krakowie powstanie Heksagon – nowy hangar ekspozycyjny w Muzeum Lotnictwa Polskiego
W Krakowie powstanie Heksagon – nowy hangar ekspozycyjny w Muzeum Lotnictwa Polskiego, fot. shutterstock

Zarząd Małopolski zdecydował o budowie Heksagonu – nowego hangaru ekspozycyjnego w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Inwestycja o wartości 24,6 mln zł uzyskała dofinansowanie w ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

REKLAMA

  • Projekt zakłada budowę hangaru - hali ekspozycyjnej, która pozwoli m.in. na zabezpieczenie i wyeksponowanie unikatowych statków powietrznych.
  • Obiekt będzie miał jedną kondygnację i blisko 3,4 tys. m kw. powierzchni użytkowej, z czego ponad 2,6 tys. m kw. zajmie hala ekspozycyjna.
  • Przewidziano w niej także antresolę o powierzchni 665 m kw.

Inwestycja jest przewidziana do współfinansowania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych - edycja druga w wysokości ponad 22 mln zł. Województwo małopolskie przeznaczy na realizację tego przedsięwzięcia łącznie 3,3 mln zł.

Powstałe w 1963 roku Muzeum Lotnictwa Polskiego chroni i prezentuje polskie oraz światowe dziedzictwo lotnicze. Jest jednym z największych europejskich muzeów tego rodzaju. Zbiory liczą ponad 200 samolotów, szybowców, śmigłowców, ponad 140 silników lotniczych i zestawy rakietowe. W muzeum jest też zbiór książek o lotnictwie, ponad 20 tys. zdjęć oraz kolekcja orderów i odznaczeń licząca ponad 2 tys. eksponatów.

Krakowskie muzeum mieści się w wyjątkowym historycznie miejscu: zajmuje fragmenty dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny, jednego z najstarszych lotnisk w Europie. Już w 1892 r. na tym terenie stacjonowały balony obserwacyjne armii austro-węgierskiej, a po przejęciu go od zaborców w 1918 r. lotnisko stało się pierwszą bazą lotniczą niepodległej Polski. Odbudowane po II wojnie światowej funkcjonowało do 1963 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie