×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Krakowie rozpoczęło się głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego

  • Autor: PAP
  • 30 wrz 2022 12:04
W Krakowie rozpoczęło się głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego
W Krakowie rozpoczęło się głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego, fot. shutterstock

W piątek rozpoczęło się głosowanie mieszkańców Krakowa w ramach dziewiątej edycji budżetu obywatelskiego miasta, które potrwa do 14 października. Mogą oni wybierać spośród 558 dopuszczonych projektów. W tym roku budżet dysponuje kwotą 38 mln zł.

REKLAMA

Wśród propozycji poddanych pod głosowanie są 93 to projekty ogólnomiejskie oraz 465 przedsięwzięcia o charakterze dzielnicowym.

Podobnie jak w ubiegłych latach głosować można na sześć różnych projektów. Po trzy głosy przypadają na projekty o charakterze dzielnicowym (w dzielnicy zamieszkania) i ogólnomiejskim. Najwyżej ocenione przez głosującego zadanie otrzymuje trzy punkty, a najniżej - jeden punkt. Głos będzie można oddać elektronicznie albo osobiście, wypełniając kartę do głosowania w wybranym punkcie głosowania. Punkty do głosowania przygotowano w każdej dzielnicy.

Projekty do budżetu obywatelskiego mogli składać wszyscy mieszkańcy Krakowa - również obcokrajowcy. Podobnie jest z udziałem w głosowaniu.

Głosowanie potrwa do 14 października, a zwycięskie zadania zostaną ogłoszone 7 listopada br.

W tym roku budżet obywatelski Krakowa dysponuje łącznie kwotą 38 mln zł, o 3 mln zł większą niż w roku ubiegłym. Podzielono go na dwie części - 80 proc. całej kwoty przeznaczone zostało na projekty o charakterze dzielnicowym, a pozostałe środki na wnioski ogólnomiejskie. Jak podkreślili organizatorzy, wynika to z tego, że ideą przedsięwzięcia są projekty realizowane jak najbliżej mieszkańców, w odpowiedzi na ich potrzeby.

W tym roku kwota przeznaczona na realizację projektów o charakterze ogólnomiejskim wynosi 7,6 mln zł. Koszt realizacji jednego projektu nie może być niższy niż 25 tys. zł oraz wyższy niż 1,52 mln zł. W przypadku projektów dzielnicowych minimalna wartość zgłoszonego projektu to 2,5 tys. zł.

Najwięcej pieniędzy trafi do dzielnic: Dębniki (2 mln 415 tys. zł), Nowa Huta (2 mln 272 tys. zł) i Podgórze (2 mln 255 tys. zł). W zależności od dzielnicy maksymalne kwoty przeznaczone na jeden projekt będą się różnić.

W ubiegłym roku pod głosowanie zostało poddanych 596 zadań. Z tej puli wybrano 180 projektów, w tym 167 dzielnicowych oraz 13 ogólnomiejskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie