Ciekawa bryła, wielopłaszczyznowa, ciemna fasada i forma nawiązująca do sąsiadującego osiedla charakteryzują nowy budynek biurowy spod kreski Iliard Architecture & Interior Design.
Architekci zaproponowali ciekawą bryłę i wielopłaszczyznową elewację z licznymi załamaniami, które tworzą kolejne plany i wnętrza. – Budynek składa się z dwóch rozsuniętych prostokątów, które łączą się na przeciwległych końcach, tworząc centralny punkt obiektu, jego trzon komunikacyjny – mówi Wojciech Witek, współzałożyciel pracowni Iliard Architecture & Interior Design. – Kształt budynku częściowo wynika z układu zagospodarowania działki, gwarantując jednocześnie dobre doświetlenie przestrzeni najmu w każdym punkcie – wyjaśnia.
Inwestycja przyciąga wzrok swoją ciemną, elegancką fasadą, wykończoną okładziną aluminiową, której kolor jeszcze bardziej wysmukla wąskie fragmenty bocznych elewacji. Ciemna kolorystyka przełamana jest pastelowymi brązami w przestrzeniach międzyokiennych. Brązy nawiązują do drewnianych elementów budynków sąsiedniego osiedla mieszkaniowego. Dodatkowe efekty wizualne w postaci odbić zapewnia w pełni przeszklona środkowa część inwestycji.
Na uwagę zasługują parametry akustyczne fasady. W pobliżu budynku przebiega ruchliwa ulica, generująca hałas. W trosce o komfortowe warunki pracy zastosowano więc produkty o wysokich osiągach akustycznych – w szczególności szkło.
Po przekroczeniu progu budynku ukazuje się przestronny hol główny. – Lobby wchodzi głęboko w przestrzeń parteru, gdzie zaprojektowaliśmy recepcję. Dzięki zastosowaniu górnych świetlików dachowych przestrzeń ta jest optymalnie doświetlona – opowiada Wojciech Witek. – Wykończenie holu uzupełniają przeszklenia, czarne i drewniane elementy wyposażenia na ścianach oraz suficie czy ceramiczna posadzka w kolorze betonu. Wspólnie tworzą one elegancką przestrzeń wejściową, w której znalazło się również miejsce na niewielką poczekalnię dla gości – dodaje architekt.
Jednym z najważniejszych wyzwań dla architektów było optymalne wykorzystanie stosunkowo niewielkiej działki budowlanej do celów projektowych. – Naturalnie, jedną z ważniejszych wytycznych inwestora było zapewnienie maksymalnej powierzchni najmu – tłumaczy Andrzej Gacek, architekt prowadzący projekt z ramienia pracowni Iliard Architecture & Interior Design. – Oprócz samego budynku, na działce musieliśmy zaprojektować również drogę na potrzeby obsługi komunikacyjnej oraz bezpieczeństwa pożarowego. Aby zajmowała ona jak najmniej powierzchni biologicznie czynnej, poprowadziliśmy ją częściowo przez otwarty garaż i parking – tłumaczy architekt.
– Wykorzystując ukształtowanie terenu i jego delikatny spadek, postanowiliśmy podnieść budynek o kilka centymetrów. Dzięki temu odsłoniliśmy garaż podziemny od strony południowej, co pozwoliło nam na zaprojektowanie go w układzie otwartym, wentylowanym naturalnie. Brak konieczności wyposażania garaży w wentylację oddymiającą znacząco obniżył koszty realizacji – opowiada Andrzej Gacek.
W koordynacji z powstającym osiedlem
Budynek zlokalizowany jest w pobliżu dużego osiedla mieszkaniowego, którego budowę deweloper ATAL realizował równolegle do biurowca. Stanowi on barierę akustyczną między budynkami mieszkalnymi, a ruchliwą Aleją Pokoju. Ciemna kolorystyka biurowca nawiązuje do estetyki osiedla. Równocześnie nadaje spójność pierzei, która powstała wzdłuż ulicy. – Koordynacja infrastruktury zewnętrznej z projektantami kolejnych etapów osiedla mieszkaniowego wymagała od nas dużej elastyczności, precyzji i otwarcia na potrzeby każdej ze stron. Obie inwestycje są już zakończone i bardzo się cieszymy, że udało się nam sprawnie skoordynować te zagadnienia – mówi Andrzej Gacek.
Świetną lokalizację Alei Pokoju 81 pod względem dostępności komunikacyjnej zapewnia bliskość przelotowej drogi miejskiej, linii tramwajowej i ścieżki rowerowej. Budynek sąsiaduje też z ważnymi punktami i obiektami, takimi jak centrum handlowe, hala widowiskowo-sportowa Tauron Arena czy Park Lotników.
architekt, właściciel AMC Chołdzyński
Architekt, Dyrektor biura Biuro Architektoniczne DDJM
Założyciel, Architekt eM4. Pracownia Architektury. Brataniec
Dyrektor Zarządzający, Architekt Estudio Lamela Polska
Właściciel, Architekt Studio S - Biuro Architektoniczne Michał Szymanowski
Założyciel, Architekt KWK Promes