×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Krakowie stanął nowy biurowiec spod kreski Iliard

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 15 gru 2021 14:39
W Krakowie stanął nowy biurowiec spod kreski Iliard
Biurowiec Aleja Pokoju 81 w Krakowie, fot. mat. prasowe Iliard Architecture & Interior Design.
W Krakowie stanął nowy biurowiec spod kreski Iliard
W Krakowie stanął nowy biurowiec spod kreski Iliard
W Krakowie stanął nowy biurowiec spod kreski Iliard
W Krakowie stanął nowy biurowiec spod kreski Iliard
W Krakowie stanął nowy biurowiec spod kreski Iliard

Ciekawa bryła, wielopłaszczyznowa, ciemna fasada i forma nawiązująca do sąsiadującego osiedla charakteryzują nowy budynek biurowy spod kreski Iliard Architecture & Interior Design.

REKLAMA

  • W Krakowie pod adresem Aleja Pokoju 81 powstała nowa inwestycja biurowa projektu biura architektonicznego Iliard Architecture & Interior Design. 
  • Całkowita powierzchnia użytkowa zrealizowanej przez ATAL inwestycji to ponad 12 tys. m², z czego 8 400 m² przeznaczonych jest na wynajem.
  • Aleja Pokoju 81 to pięciokondygnacyjny budynek biurowy klasy A z podziemnym parkingiem. Na parterze ulokowano reprezentacyjne lobby oraz lokale usługowo-handlowe o łącznej powierzchni 800 m².
  • Budynek charakteryzuje wielopłaszczyznowa elewacja.

Architekci zaproponowali ciekawą bryłę i wielopłaszczyznową elewację z licznymi załamaniami, które tworzą kolejne plany i wnętrza. – Budynek składa się z dwóch rozsuniętych prostokątów, które łączą się na przeciwległych końcach, tworząc centralny punkt obiektu, jego trzon komunikacyjny – mówi Wojciech Witek, współzałożyciel pracowni Iliard Architecture & Interior Design. – Kształt budynku częściowo wynika z układu zagospodarowania działki, gwarantując jednocześnie dobre doświetlenie przestrzeni najmu w każdym punkcie – wyjaśnia.

Inwestycja przyciąga wzrok swoją ciemną, elegancką fasadą, wykończoną okładziną aluminiową, której kolor jeszcze bardziej wysmukla wąskie fragmenty bocznych elewacji. Ciemna kolorystyka przełamana jest pastelowymi brązami w przestrzeniach międzyokiennych. Brązy nawiązują do drewnianych elementów budynków sąsiedniego osiedla mieszkaniowego. Dodatkowe efekty wizualne w postaci odbić zapewnia w pełni przeszklona środkowa część inwestycji.

Na uwagę zasługują parametry akustyczne fasady. W pobliżu budynku przebiega ruchliwa ulica, generująca hałas. W trosce o komfortowe warunki pracy zastosowano więc produkty o wysokich osiągach akustycznych – w szczególności szkło.

Po przekroczeniu progu budynku ukazuje się przestronny hol główny. – Lobby wchodzi głęboko w przestrzeń parteru, gdzie zaprojektowaliśmy recepcję. Dzięki zastosowaniu górnych świetlików dachowych przestrzeń ta jest optymalnie doświetlona – opowiada Wojciech Witek. – Wykończenie holu uzupełniają przeszklenia, czarne i drewniane elementy wyposażenia na ścianach oraz suficie czy ceramiczna posadzka w kolorze betonu. Wspólnie tworzą one elegancką przestrzeń wejściową, w której znalazło się również miejsce na niewielką poczekalnię dla gości – dodaje architekt.

Jednym z najważniejszych wyzwań dla architektów było optymalne wykorzystanie stosunkowo niewielkiej działki budowlanej do celów projektowych. – Naturalnie, jedną z ważniejszych wytycznych inwestora było zapewnienie maksymalnej powierzchni najmu – tłumaczy Andrzej Gacek, architekt prowadzący projekt z ramienia pracowni Iliard Architecture & Interior Design. – Oprócz samego budynku, na działce musieliśmy zaprojektować również drogę na potrzeby obsługi komunikacyjnej oraz bezpieczeństwa pożarowego. Aby zajmowała ona jak najmniej powierzchni biologicznie czynnej, poprowadziliśmy ją częściowo przez otwarty garaż i parking – tłumaczy architekt.

– Wykorzystując ukształtowanie terenu i jego delikatny spadek, postanowiliśmy podnieść budynek o kilka centymetrów. Dzięki temu odsłoniliśmy garaż podziemny od strony południowej, co pozwoliło nam na zaprojektowanie go w układzie otwartym, wentylowanym naturalnie. Brak konieczności wyposażania garaży w wentylację oddymiającą znacząco obniżył koszty realizacji – opowiada Andrzej Gacek.

W koordynacji z powstającym osiedlem

Budynek zlokalizowany jest w pobliżu dużego osiedla mieszkaniowego, którego budowę deweloper ATAL realizował równolegle do biurowca. Stanowi on barierę akustyczną między budynkami mieszkalnymi, a ruchliwą Aleją Pokoju. Ciemna kolorystyka biurowca nawiązuje do estetyki osiedla. Równocześnie nadaje spójność pierzei, która powstała wzdłuż ulicy. – Koordynacja infrastruktury zewnętrznej z projektantami kolejnych etapów osiedla mieszkaniowego wymagała od nas dużej elastyczności, precyzji i otwarcia na potrzeby każdej ze stron. Obie inwestycje są już zakończone i bardzo się cieszymy, że udało się nam sprawnie skoordynować te zagadnienia – mówi Andrzej Gacek.

Świetną lokalizację Alei Pokoju 81 pod względem dostępności komunikacyjnej zapewnia bliskość przelotowej drogi miejskiej, linii tramwajowej i ścieżki rowerowej. Budynek sąsiaduje też z ważnymi punktami i obiektami, takimi jak centrum handlowe, hala widowiskowo-sportowa Tauron Arena czy Park Lotników.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie