REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Krakowie trwa niezwykła wystawa o przestrzeniach miasta

  • Autor: PAP
  • 17 lis 2017 13:28
W Krakowie trwa niezwykła wystawa o przestrzeniach miasta
Fot. pixabay

Od 18.11 w piwnicach Muzeum Etnograficznego w Krakowie można oglądać wystawę „Mapy miasta - dziedzictwa i sacrum w przestrzeni Krakowa”. Prezentowane są m.in. fotografie, pamiątki, a także egzemplarz pierwszego przewodnika po Krakowie.

REKLAMA

Wystawa jest eksponowana we wnętrzach piwnic Domu Esterki stanowiącym część Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Została przygotowana przez antropologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego na podstawie półrocznych badań terenowych, zebranych materiałów oraz rozmów z mieszkańcami i turystami odwiedzającymi Kraków. Prace polskiego zespołu naukowców są częścią międzynarodowego programu HERA - Humanities in the European Research Area.

- Zapraszamy do labiryntu piwnic, gdzie próbujemy opowiedzieć o przestrzeni Krakowa pod kątem antropologicznym - przestrzeni tworzonej przez ludzi, którzy ją przeżywają i zapamiętują, a która nierozerwalnie wiąże się z ich życiorysami i emocjami. Pragniemy, by była to opowieść o "ludzkich mapach" - o wyobrażeniach na temat dziedzictwa i sacrum. Chcemy w wystawie podkreślić wielomywiarowość Krakowa, przyglądamy się także interakcjom występującym między mieszkańcami miasta a turystami i pielgrzymami oraz pokazujemy, w jaki sposób sięgają oni do przeszłości i co z niej dzisiaj zostało - powiedziała PAP kurator wystawy dr Anna Niedźwiedź.

Ekspozycja w piwnicach muzeum etnograficznego składa się z kilku części: w pierwszej odtworzono przestrzeń wokół pomnika Adama Mickiewicza znajdującego się na krakowskim Rynku. Następna sala ukazuje przestrzeń między Placem Wszystkich Świętych a ulicą Grodzką - są tam fotografie i symboliczne pamiątki przypominające o kulturowym i religijnym współistnieniu kilku religii: fotografie żydowskiego domu modlitwy - znajdującego się niegdyś w oficynie kamienicy przy Grodzkiej 28, parafii Wszystkich świętych - w renesansowym kościele św.św. Piotra i Pawła (gdzie złożono szczątki Piotra Skargi), kontemplacyjnego zakonu św. Klary - mieszczącego się w najstarszej świątyni Krakowa - romańskim kościele św. Andrzeja oraz parafii ewangelickiej, mającej swą siedzibę w kościele św. Marcina.

W kolejnym wnętrzu piwnicy znajdują się fotografie rozmaitych krzyży - od symbolu apteki, przez krzyże katolickie - ważne dla krajobrazu miasta, jak słynny "krzyż nowohuckiej Arki Pana", krzyże ormiańskie, prawosławne, nagrobne - powypadkowe, na krzyżu katyńskim kończąc, który znajduje się przy kościółku św. Idziego, na końcu ul. Grodzkiej, u stóp Wawelu.

W ostatniej sali wystawowej zebrano wszystkie turystyczne i sakralne pamiątki wywożone z Krakowa przez turystów i pielgrzymów, a stanowiące dziś symbol miasta. Znajduje się tam także egzemplarz pierwszego sakralnego przewodnika po Krakowie, pochodzący z pierwszej połowy XVII wieku.

Wystawa zrealizowana jest przez polski zespół międzynarodowego konsorcjum Heriligion, w ramach programu "HERA - Uses of the Past". Organizatorami projektu są: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Fundacja Tygodnika Powszechnego i Uniwersytet Jagielloński. Potrwa do 18. lutego.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie