W Ładzy otwarto Centrum Doświadczeń ŚwiataPAP - 09-04-2018 09:10


Na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy otwarto Centrum Doświadczeń Świata - ośrodek łączący edukację z turystyką. Inwestycja obejmująca przebudowę budynku dawnej szkoły i jego wyposażenie kosztowała 3,5 mln złotych.

Jak powiedziała PAP wójt gminy Pokój, Barbara Zając, pomysł stworzenia w Ładzy ośrodka łączącego edukację z turystyką pojawił się dziesięć lat temu. Władze gminy przekazały parkowi krajobrazowemu budynek dawnej szkoły, który przeszedł gruntowną przebudowę. Inwestycja była współfinansowana ze środków UE.

"Nie przypadkiem już kilkaset lat temu nasze okolice były uznawane za doskonałe miejsce do wypoczynku i rekreacji, a sama miejscowość Pokój miała status uzdrowiska. Są tu piękne lasy, miejsca do wędkowania i zabytki architektury. Jednak obecnie to już za mało, żeby przyciągnąć turystów. Stąd nasz pomysł na stworzenie miejsca łączącego bazę hotelową z placówką edukacyjną" - powiedziała PAP wójt Pokoju.

Nowe centrum jest wyposażone w salę ekspozycyjną, warsztatową i audiowizualną. Na jego terenie wybudowano także dwa infokioski, w których goście CDŚ mogą uzyskać wiedzę na temat występujących w okolicy okazów fauny i flory. Placówka jest także przygotowana do prowadzenia zajęć pod dachem, kiedy pogoda nie pozwoli na wycieczki w teren. Jedna z sal jest wyposażona w projektory 3D i nowoczesny system nagłaśniający, dzięki któremu uczniowie lub turyści mogą poznać ciekawe zakątki przyrodnicze parku i regionu. Na miłośników edukacji na świeżym powietrzu czeka ogródek ziołowy, ogródek edukacyjny, a ciekawsze egzemplarze roślin są opisane na tablicach informacyjnych. W centrum może przenocować do 24 osób - także turystów rowerowych, dla których przygotowano specjalną stację naprawy jednośladów.

W drugim etapie na terenie Centrum zostaną wybudowane domki letniskowe, ma także powstać boisko sportowe.