REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Łańcucie powstanie nowy wiadukt

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 18 maj 2021 16:20
W Łańcucie powstanie nowy wiadukt
Nowy wiadukt kolejowy w Łańcucie zastąpi przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Grunwaldzkiej i Podzwierzyniec. fot. mat. PKP PLK

W 2023 roku w Łańcucie gotowy będzie nowy wiadukt. Pod torami będą dwa pasy ruchu (po jednym pasie w każdą stronę), chodnik i ścieżka rowerowa. Wysokość obiektu pozwoli na przejazd samochodów do wysokości 4,60 m.

REKLAMA

  • Bezpieczniejsze podróże koleją oraz lepszą komunikację w mieście zapewni nowy wiadukt kolejowy w Łańcucie.
  • PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich podpisały umowę na budowę wiaduktu.
  • Inwestycja za blisko 26 mln zł netto zostanie dofinansowana z unijnego programu POIiŚ.

Nowy wiadukt kolejowy w Łańcucie zastąpi przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Grunwaldzkiej i Podzwierzyniec. Skrzyżowanie codziennie wykorzystują kierowcy kilkunastu tysięcy aut. To jedyny dojazd z autostrady do południowej części powiatu łańcuckiego. Natężenie ruchu na przejeździe wciąż wzrasta – przybywa samochodów oraz pociągów. Bezkolizyjne skrzyżowanie pozwoli na swobodny przejazd pod torami, wyeliminuje korki i znacznie usprawni komunikację. Zapewnione będą też sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże koleją na trasie Rzeszów – Łańcut – Przemyśl.

Dzięki współpracy PLK i PZDW oraz podpisanej umowie z wykonawcą, wybudowany zostanie wiadukt kolejowy. Pod torami będą dwa pasy ruchu (po jednym pasie w każdą stronę), chodnik i ścieżka rowerowa. Wysokość obiektu pozwoli na przejazd samochodów do wysokości 4,60 m.

Nowe skrzyżowanie będzie gotowe w 2023 r. Wartość zadania 25,9 mln zł netto. PLK przeznaczą na inwestycję 7,2 mln zł netto. Zarządca Infrastruktury kolejowej sfinansuje budowę konstrukcji wiaduktu nad linią kolejową, a Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich - budowę układu drogowego w rejonie nowego obiektu.

Budowa wiaduktu w Łańcucie realizowana jest z projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”. Przedsięwzięcie warte ponad 312 mln zł współfinansuje Unia Europejska z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Celem projektu jest zwiększanie bezpieczeństwa na styku kolei oraz dróg i zastępowanie przejazdów kolejowo-drogowych skrzyżowaniami bezkolizyjnymi. PLK realizują program we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i zarządcami dróg.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie