×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Lidzbarku Warmińskim powstanie prototypowa ciepłownia przyszłości

  • Autor: PAP
  • 25 kwi 2022 15:40
W Lidzbarku Warmińskim powstanie prototypowa ciepłownia przyszłości
W Lidzbarku Warmińskim powstanie prototypowa ciepłownia przyszłości, fot. shutterstock

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju poinformowało, że w Lidzbarku Warmińskim do 2023 roku powstanie prototypowa ciepłownia przyszłości. Instalacja niemal w całości ma być oparta o odnawialne źródła energii. Zbuduje ją firma Euros Energy.

REKLAMA

Budowa prototypowej ciepłowni przyszłości ma służyć udowodnieniu hipotezy badawczej, że da się zbudować opłacalny rynkowo system ciepłowniczy, który niemal w całości (co najmniej w 80 proc.) dostarczać będzie ciepło ze źródeł odnawialnych. Cena tak wyprodukowanego ciepła ma być akceptowalna dla odbiorcy - podało NCBR. Przedsięwzięcie ma być gotowe przed końcem 2023 roku.

"Istniejące systemy ciepłownicze mogą być tak modernizowane, aby pozwolić ich właścicielom +uodpornić się+ na zmiany przepisów prawnych oraz perturbacje, jakie rynki przechodzą z powodu innych okoliczności, w szczególności skutkujących wzrostem cen paliw, dostaw i usług. To bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego państwa" - powiedział cytowany w komunikacie p.o. dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dr Remigiusz Kopoczek. Zaznaczył, że w ciepłowni przyszłości będą się splatały "pomysły polskich przedsiębiorców i naukowców".

W poniedziałek NCBR poinformowało, że ciepłownię przyszłości będzie budowało przedsiębiorstwo Euros Energy. Koncepcja przedstawiona przez ten podmiot zakłada wykorzystanie pomp ciepła oraz trójstopniowe magazynowanie ciepła; mają powstać m.in. dwa magazyny sezonowe ładowane latem energią w 100 proc. OZE. Firma zapowiedziała pełne odejście od spalania paliw kopalnych i biomasy, "a nie proste przestawienie ciepłowni z węgla na gaz ziemny".

Zarówno NCBR, jak i Euros Energy liczą, że polskie samorządy zainteresują się technologią ciepłowni przyszłości i przetransferują te rozwiązania do siebie. "Dzięki maksymalnemu lokalnemu wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii mamy system niemal zeroemisyjny (90 proc. OZE w bilansie) i stabilność cen ciepła dla odbiorcy końcowego" - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor ds. projektów badawczych w Euros Energy dr Kamil Kwiatkowski.

Przedsięwzięcie "Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE" jest jedną z inicjatyw NCBR wspierających realizację strategii Europejskiego Zielonego Ładu. W ramach tej transformacji opracowane zostaną również: elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym, budynki efektywnie energetycznie i procesowo, nowoczesne oczyszczalnie ścieków, innowacyjne biogazownie, magazyny energii elektrycznej oraz ciepła i chłodu, wentylacja dla szkół i domów oraz technologie domowej retencji.

Przedsięwzięcie "Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE" jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie