REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Łodzi ma powstać pomnik Armii Krajowej

  • Autor: PAP
  • 12 sty 2018 15:52
fot. shutterstock

W Łodzi ma powstać pomnik Armii Krajowej. Stanie na placu gen. Józefa Hallera. Szacuje się, że koszt jego budowy wyniesie 320 tys. zł. Odsłonięcie pomnika miałoby nastąpić jeszcze w tym roku.

REKLAMA

O budowę pomnika wnioskowali przedstawiciele Okręgu Łódź Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Miasto chce uhonorować wszystkich żołnierzy AK, a w szczególności zrzeszonych w łódzkim Okręgu AK "Barka". "Składamy hołd bohaterom, stawiając w Łodzi pomnik Armii Krajowej. To, że on powstanie to przede wszystkim zasługa samych kombatantów. Musimy dopilnować pielęgnowania tradycji żołnierskich AK" - powiedziała na spotkaniu z mediami prezydent miasta Hanna Zdanowska.

Ppłk Tadeusz Barański ps. Tatar z Okręgu Łódź Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zwrócił uwagę, że wielu członków Związku nie jest łodzianami, ale - jak mówił - to właśnie Łódź przygarnęła ich po wojnie i w niej znaleźli swoje miejsce. "Chcemy, by ona pamiętała o nas. Teraz doczekaliśmy wreszcie decyzji o budowie pomnika. Musimy dopilnować jego odsłonięcia. Ten pomnik to nasza ostatnia misja" - podkreślił.

Projekt pomnika przygotowała Wiktoria Leszczyńska-Pabich, która wcześniej wygrała konkurs przygotowany przez Politechnikę Łódzką i Okręg Łódź Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Po konsultacjach zdecydowano, że projekt zostanie dostosowany do miejsca i został dopracowany we współpracy z dziekanem Wydziału Rzeźby i Działań Interaktywnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi dr Marcinem Mielczarkiem.

"Pomnik ma wyrażać swego rodzaju skromność, która krzyczy; ma budzić szacunek, tak jak szacunek budzą w nas kombatanci. Złożony jest z kilku form. Chcemy, by do jego realizacji użyto piaskowca i granitu, czyli +łódzkich+ materiałów" - powiedziała jego autorka.

Na monumencie mają znaleźć się trzy inskrypcje zaproponowane przez Okręg Łódź Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Jedną z nich są słowa Cypriana Kamila Norwida - "Naród zatraca swoją tożsamość, jeśli nie jest świadomy czynów swoich ojców, a co gorsza o nich nie pamięta". Zgodnie z obowiązującą ustawą zostaną one przedstawione do zaopiniowania przez Instytut Pamięci Narodowej.

Projekt uchwały, dotyczący budowy pomnika Armii Krajowej ma być przedłożony na najbliższej sesji Rady Miejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie