REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

W Łodzi odnowiono nagrobek wybitnego architekta ogrodnictwa

  • Autor: PAP
  • 31 paź 2021 12:27
W Łodzi odnowiono nagrobek wybitnego architekta ogrodnictwa
Odnowiono nagrobek twórcy łódzkich parków Stefana Rogowicza. fot. Shutterstock

Tuż przed 1 listopada zakończono renowację nagrobka Stefana Rogowicza, wybitnego architekta ogrodnictwa, twórcy łódzkich parków.

REKLAMA

  • Łódzki magistrat wraz z Towarzystwem Opieki nad Starym Cmentarzem odnowił nagrobek Stefana Rogowicza - wybitnego architekta ogrodnictwa, który w latach 30. ubiegłego wieku stworzył oraz zmodernizował w Łodzi wiele istniejących do dziś parków i zaprojektował Ogród Zoologiczny.
  • Zadbano również o otoczenie nagrobka - przed Dniem Wszystkich Świętych posadzono przy nim karaganę syberyjską, zwaną żółtą akacją.
  • Z pomysłem upamiętnienia postaci przedwojennego ogrodnika miejskiego wystąpili Społeczni Opiekunowie Drzew.

Na Starym Cmentarzu w Łodzi trwa XXVII kwesta na rzecz ratowania zabytków tej nekropolii. Co roku miasto dokłada do niej kwotę 10 tys. złotych, z których realizowana jest renowacja nagrobka osoby zasłużonej dla Łodzi.

Z pomysłem upamiętnienia postaci przedwojennego ogrodnika miejskiego wystąpili Społeczni Opiekunowie Drzew. Oni również zainicjowali 2021 rok jako Społeczny Rok Stefana Rogowicza, co wiąże się z przypadającą w nim 130. rocznicą urodzin i 75. rocznicą śmierci wybitnego łodzianina, który m.in. stworzył park na Zdrowiu, zmodernizował wiele łódzkich terenów zielonych i zaprojektował łódzkie ZOO.

Władze Łodzi chętnie poparły ten projekt, dzięki czemu tuż przed 1 listopada zakończono renowację nagrobka Rogowicza, znajdujący się na rzymskokatolickiej części Starego Cmentarza. Ma on formę prostopadłościennej płyty, położonej pod niewielkim skosem na dwóch kamiennych podporach. Wykonany jest z naturalnego kamienia o czerwonym odcieniu. Jego powierzchnię zdobi ryta inskrypcja oraz krzyż. Grób zachował się w dobrym stanie, jednak na jego płycie widoczne były liczne ubytki.

"Niezbędne było zatrzymanie przyczyn powstałych zniszczeń oraz zabezpieczenie obiektu przed dalszym niszczeniem. Odnowiona została zarówno płyta, jak i lastrykowy obrys grobu. Na płycie zdecydowaliśmy się pozłocić napis nagrobny" - wyjaśniła konserwatorka zabytków Anna Frankowska, której firma przeprowadziła renowację.

Z kolei Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem zadbało o otoczenie nagrobka - przed Dniem Wszystkich Świętych posadzono przy nim karaganę syberyjską, zwaną żółtą akacją. Nie był to przypadkowy wybór, bowiem taki krzew rósł niegdyś na podwórzu kamienicy Rogowiczów w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej i wspominany był z rozrzewnieniem przez Wacława Rogowicza, starszego brata Stefana.

Stefan Rogowicz urodził się w 1891 roku w Warszawie. W latach 30. XX wieku był naczelnikiem Wydziału Plantacji Miejskich w Łodzi. Doprowadził do powstania parku na Zdrowiu i parku ZUS (obecnie Legionów), zmodernizował też wiele innych terenów zielonych, m.in. park im. Sienkiewicza, im. Staszica, im. 3 Maja, im. księcia Józefa Poniatowskiego, Źródliska. Podczas jego kadencji liczba drzew na ulicach Łodzi wzrosła ponad trzykrotnie - z 12 do 38 tysięcy. Roślinami oraz krzewami obsadzono także wiele miejskich skwerów i zieleńców. Rogowicz zmarł w Łodzi w 1946 roku.

W Łodzi istnieje ulica Stefana Rogowicza, a także poświęcony mu pamiątkowy głaz w parku na Zdrowiu.

Miasto Łódź od 2013 roku dołącza się do kwesty prowadzonej przez Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem, przeznaczając 10 tys. zł na renowację jednego nagrobka zasłużonego łodzianina. Do tej pory z miejskiej puli odnowione zostały: nagrobek małżeństwa Piotrowiczów, nagrobek dr. Artura Starzyńskiego, skrzydła husarza na nagrobku Stefana Pogonowskiego, nagrobki Józefa Wolczyńskiego, księdza Franciszka Pruskiego oraz legionistów Stanisława Machnika i Mieczysława Wolskiego oraz Benedykta Grzymały-Pęczkowskiego.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ amac/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie