×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Łodzi powstał neon inspirowany słowami Marka Edelmana

  • Autor: UM Łódź
  • 19 kwi 2022 09:14
W Łodzi powstał neon inspirowany słowami Marka Edelmana
W Łodzi powstał neon inspirowany słowami Marka Edelmana, fot. UMŁ
W Łodzi powstał neon inspirowany słowami Marka Edelmana

„Miłość!", „wolność!", „pamięć!", „życie!" - te słowa składają się na nowy łódzki neon inspirowany słowami Marka Edelmana. Obiekt powstał na bocznej ścianie kamienicy, na styku ulic Kilińskiego i Jaracza.

REKLAMA

Marek Edelman był kardiologiem, opozycjonistą, działaczem Komitetu Obrony Robotników. Po wojnie, w 1946 roku na stałe zamieszkał w Łodzi. W 2000 r. został honorowym obywatelem Łodzi.

2019 r. został ogłoszony rokiem Marka Edelmana, hasłem przewodnim wydarzenia były hasła: „Najważniejsze jest życie", „Najważniejsza jest wolność", „Najważniejsza jest miłość", „Najważniejsza jest pamięć". Jednocześnie obchodzono wtedy setną rocznicę jego urodzin.

Wówczas podjęto decyzję o powstaniu neonu upamiętniającego jego słowa: „Najważniejsze jest życie, a jak jest życie, to najważniejsza jest wolność. Ale potem oddaje się życie za wolność i wtedy nie wiadomo, co jest najważniejsze".

Na podsumowanie życiowych dewiz Marka Edelmana powstał kolorowy, migający neon na bocznej ścianie budynku przy skrzyżowaniu ulic Kilińskiego i Jaracza.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie