×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Łodzi powstał pierwszy w Polsce trójwymiarowy mural

  • Autor: UM Łódź
  • Opublikowano: 27 lip 2018 16:05
  • Zaktualizowano: 27 lip 2018 16:08
Festiwal Urban Forms 2018: trójwymiarowy mural Awera przy ul. Pomorskiej 93 , fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Trójwymiarowy mural, pierwszy w Polsce i jeden z trzech na świecie, powstał na ścianie bloku u zbiegu ulic Pomorskiej i Zacisze. Jego twórcą jest włoski artysta AweR.

REKLAMA

Mural stworzony na ścianie budynku przy ul. Pomorskiej 93 prezentuje się bardzo efektownie nawet, gdy obserwujemy go nieuzbrojonym okiem. Swoją trójwymiarową głębię mural Awera pokazuje dopiero, gdy patrzymy na niego przez okulary polaryzacyjne i sprawia niesamowite wrażenie. Organizatorzy, specjalnie z tej okazji, sprowadzili z USA okulary ChromaDepth, bazujące na opatentowanym systemie efektu stereoskopowego, który wykorzystuje zjawisko dyfrakcji (ugięciu światła) kolorów, uwypuklające przestrzennie wybrane barwy. Dzięki temu widz wyposażony w okulary polaryzacyjne ma wrażenie, jakby elementy muralu w kolorze czerwonym były bliżej, a w kolorze niebieskim - dalej.

Na ścianie pobliskiego budynku, stojącego przy Pomorskiej 84, można też oglądać ukończony mural Victora Puzina z Rosji. To kolejna praca powstała w ramach Festiwalu Urban Forms 2018. W tym przypadku jest to dzieło bazujące na iluzji trójwymiarowości - podaje oficjalny portal miejski Łodzi.

Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms podkreśliła, że oba murale, w tych konkretnych miejscach, powstały jako odpowiedź na inicjatywę mieszkańców, którzy zapragnęli, żeby ich budynki wyglądały atrakcyjniej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie