W Łodzi powstanie hostel dla bezdomnychPAP - 24-12-2020 11:31


W Łodzi powstanie nowy hostel dla osób, które do tej pory były bezdomne, ale zdecydowały się zerwać z nałogiem i w nowym, bezpiecznym miejscu wyjść na prostą. Na realizację inwestycji Miejskie Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej ma przyznane 6,5 mln zł dotacji z Unii Europejskiej.

Dyrektor Miejskiego Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej (MCTiPZ) w Łodzi Krzysztof Kumański wyjaśnił, że nowy hostel powstanie przy ul. Niciarnianej 41. Budynek ma być jednopiętrowy o powierzchni ok. 800 m kw. Znajdzie się w nim miejsce dla 70 osób. "W hostelu byłaby przestrzeń zarówno dla pań, jak i dla panów. Warunkiem znalezienia tam dla siebie miejsca byłaby abstynencja" - mówi Kumański.

Według niego, to pierwszy krok, by rozpocząć dalszą terapię i adaptację do życia, a w efekcie powrót do pracy i znalezienie własnego domu. Pacjent mógłby przebywać w hostelu cały dzień, przez dwa lata.

Na budowę hostelu MCTiPZ przyznano 6,5 mln zł unijnej dotacji. Kolejne ok. 3 mln zł pochodzić będzie z budżetu miasta. W 2021 r. ma powstać projekt obiektu, a jego budowę zaplanowano na 2022 r.

Grzegorz Gawlik z łódzkiego magistratu poinformował, że będzie to kolejna nowa placówka powołana do opieki i pomocy osobom bezdomnym. Przypomniał, że miasto wybudowało właśnie nową noclegownię przy ul. Przybyszewskiego 253. Powstało tam 40 pojedynczych pomieszczeń izby wytrzeźwień dla 40 osób na parterze oraz ponad 60 miejsc noclegowych na piętrze budynku.

Inwestycja kosztowała ok. 9 mln zł, zaś 3,5 mln zł z tej kwoty to dofinansowanie z UE. Uruchomienie placówki planowane jest na początek przyszłego roku.(PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ mark/