W Łodzi robi się... zielonoUM Łódź - 17-10-2017 11:28


Łódź mocno stawia na miejską zieleń w centrum miasta. Aż 55 nowych drzew pojawi się placu przed Urzędem Marszałkowskim oraz D. H. Central. Uzupełnią one istniejącą zieleń, nasadzoną wcześniej przy realizacji trasy W-Z.

- Zgodnie z zapowiedziami dozieleniamy centrum Łodzi - mówi prezydent Hanna Zdanowska. - Wszyscy wiemy, jak ważne dla jakości życia w mieście są atrakcyjne przestrzenie publiczne i cały czas staramy się, aby zieleni w Łodzi przybywało. Dlatego wsłuchując się w prośby mieszkańców, postanowiliśmy, żeby w tych przestrzeniach, gdzie jest to jeszcze możliwe, dosadzić nowe drzewa. Taką przestrzenią jest właśnie teren przed Urzędem Marszałkowskim oraz przed Centralem, gdzie zasadzimy łącznie 55 drzew.

Jak poinformowała Ewelina Wróblewska, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, w ramach jesiennych nasadzeń na placu przed Urzędem Marszałkowskim oraz D. H. Central posadzone zostaną drzewa czterech gatunków: 6 wiśni piłkowanych "Kanzan", 16 jarzębów "Dodong", 11 platanów klonolistnych i 22 śliwy wiśniowe "Nigra". Są to starannie dobrane gatunki drzew, wysokiej jakości, wykazujące się dużą odpornością na warunki miejskie, a przy okazji pięknie wyglądające - podaje oficjalny portal miejski Łodzi.

Wiśnia piłkowana posiada efektowne, karminowe kwiaty, zaś jesienią jej liście przybierają barwę żółtopomarańczową. Jarząb kwitnie na biało, w sierpniu pojawiają się czerwone owoce przypominające w kształcie łezki, utrzymujące się na drzewie po opadnięciu liści. Platan klonolistny jest nie tylko jednym z najokazalszych, najciekawszych i najpiękniejszych drzew ozdobnych, ale jest też jedynym przedstawicielem swojego rodzaju, znoszącym niskie temperatury. W końcu śliwa wiśniowa, to małe drzewo o stałym - całosezonowym - barwnym ulistnieniu ciemnopurpurowym stanowi ciekawy akcent kolorystyczny. Wczesną wiosną całe pokrywa się różowymi kwiatami.

Prace związane z sadzeniem 55 nowych drzew w centrum Łodzi zakończa się w środę 18 października. Koszt wykonania nasadzeń wraz z 30 miesięczną gwarancją oraz pielęgnacja wyniósł 92.000 zł.