REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W lutym 2021 r. otwarcie dla publiczności wystawy stałej Muzeum Historii Polski

  • Autor: PAP
  • 05 kwi 2018 16:28
W lutym 2021 r. otwarcie dla publiczności wystawy stałej Muzeum Historii Polski
Muzeum Historii Polski spod kreski WXCA fot. WXCA

Spełnione są wszystkie warunki, by po wyłonieniu wykonawcy i zawarciu z nim umowy Muzeum Historii Polski mogło być budowane zgodnie z aktualnym terminarzem, wedle którego we wrześniu 2019 r. nastąpi montaż wystawy stałej, a w lutym 2021 r. otwarcie wystawy dla publiczności - poinformowało MKiDN.

REKLAMA

W czwartek MKiDN opublikowało na swojej stronie komunikat ws. budowy Muzeum Historii Polski, w którym zaznaczono, że minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, "od czasu objęcia w listopadzie 2015 r. swego stanowiska, za priorytetowe zadanie swego resortu uznawał i uznaje budowę Muzeum Historii Polski w Warszawie".

"Obecnie spełnione są wszystkie warunki, by po wyłonieniu wykonawcy (co będzie możliwe po wyczerpaniu procedury odwoławczej) i zawarciu z nim umowy Muzeum Historii Polski mogło być budowane zgodnie z aktualnym terminarzem, zgodnie z którym we wrześniu 2019 r. nastąpi udostępnienie budynku Muzeum w celu montażu wystawy stałej, a w lutym 2021 r. otwarcie wystawy dla publiczności" - napisano w komunikacie.

MKiDN zaznacza, że nastąpi to - tak jak w przypadku wielu innych nowych inicjatyw muzealnych - w latach realizacji Wieloletniego Programu Rządowego "Niepodległa".

Ministerstwo kultury przypomina, że muzeum powołane już w 2006 r., przez ponad 9 lat nie doczekało się ze strony władz, które sprawowały rządy w Polsce od 2007 r., decyzji, która umożliwiłaby podjęcie prac budowlanych. "Decyzja taka zapadła dopiero 21 lipca 2015 r. - w atmosferze kampanii wyborczej. Rząd uchwalił wówczas program wieloletni +Budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie+, który ulokował inwestycję na Cytadeli warszawskiej i związał ją z wcześniejszym projektem opracowanym dla Muzeum Wojska Polskiego" - napisano w komunikacie resortu kultury.

MKiDN zwraca uwagę, że "do czasu zmiany rządu żadne realne prace w ramach programu nie zostały podjęte - dopiero 29 stycznia 2016 roku, w obecności prof. P. Glińskiego - podpisano umowę dotyczącą projektu siedziby Muzeum Historii Polski w Warszawie". "Wraz z tym rozpoczęto prace nad realistycznym Wieloletnim Programem Operacyjnym i harmonogramem prac" - dodano.

Resort przypomina, że pierwsza zmiana programu została dokonana 17 października 2017 r., umożliwiając ogłoszenie i przeprowadzenie przetargu na budowę Muzeum. Kolejna zmiana - uchwalona 20 marca 2018 r., urealniła koszt budowy tej największej inwestycji w historii MKiDN.

Do głównych zadań powołanego w 2006 r. Muzeum Historii Polski należy promocja polskiej historii i kultury w Polsce i za granicą, gromadzenie zbiorów związanych z historią Polski oraz szeroko pojęta działalność edukacyjna.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie