
Do końca lutego 2023 r. udostępniony zostanie po przebudowie jeden z głównych placów Bielska-Białej – Wojska Polskiego – poinformował PAP rzecznik bielskiego magistratu Tomasz Ficoń. Dotychczas służył on głównie jako parking. Teraz ma zachęcać do wypoczynku.
Tomasz Ficoń powiedział, że nowa przestrzeń placu ma zachęcać do wypoczynku i uczestnictwa w kulturalnym życiu miasta. Całość ma nawiązywać do historycznego charakteru tej części Bielska-Białej. Przed połączeniem z Bielskiem stanowił on centralny plac Białej Krakowskiej.
Na placu powstają trzy strefy. Pierwsza to obszar wzdłuż wschodniej i zachodniej pierzei placu, gdzie wytyczone zostaną miejsca dla ogródków letnich i posadzona zostanie zieleń. W drugiej strefie - bliżej centrum placu - powstanie m.in. droga pożarowa do kamienic. Strefa trzecia to centralna część placu. Tu znajdzie się m.in. fontanna. Ta część będzie areną wydarzeń kulturalnych.
W miniony piątek na placu rozpoczęło się sadzenie drzew. To 20 klonów Freemana kilkumetrowej wysokości. Ficoń zaznaczył, że jednym z kluczowych elementów przebudowy placu jest jego zazielenienie. Klony osiągną kiedyś 15 m wysokości. Oprócz nich posadzone zostaną jeszcze dęby oraz jabłonie.
Inwestycji towarzyszy przebudowa pobliskiej ul. Cyniarskiej. Wzdłuż niej powstanie parking.
Ficoń przypomniał, że prace rozpoczęły się w październiku ub.r. Pierwszym krokiem były m.in. zdjęcie nawierzchni, rozbiórka podziemnych toalet publicznych i przeprowadzenie badań archeologicznych. Odkryto m.in. podmurówkę najstarszego, XVIII-w. ratusza. Fundamenty zostały zabezpieczone i przykryte płytą placu.
Wartość inwestycji to 18,1 mln zł. Projekt uzyskał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Plac Wojska Polskiego jest jednym z głównych miejsc w Bielsku-Białej. Został wytyczony w 1723 r. jako główny rynek lokowanej wówczas Białej Krakowskiej. Później stał się jednym z dwóch głównych rynków tego miasta. Najstarsze kamienice pochodzą z początku XIX w. Przy nim stoi m.in. dawny ratusz bialski oraz secesyjna kamienica Pod Żabami.
Wspólnik Grupa 5 Architekci
Prezes Zarządu, Architekt Ingarden & Ewý Architekci
Współwłaściciel, Architekt AD Artis Architects
Partner Horizone Studio
Partner Horizone Studio
Architektka, Wiceprezeska OW SARP Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska