W maju rusza II etap remontu mostu na Dunajcu w OstrowiePAP - 22-04-2021 14:48


W maju ruszy drugi etap remontu mostu na Dunajcu w Ostrowie. Jak poinformował w czwartek starosta tarnowski Roman Łucarz, przetarg na wykonawcę zadania ogłoszony przez Powiatowy Zarząd Dróg w Tarnowie jest już na końcowym etapie.

Most w Ostrowie k. Tarnowa, znajdujący się na trasie najkrótszego połączenia między autostradą A4 i tarnowską dzielnicą Mościce, zamknięto z dnia na dzień pod koniec listopada 2019 roku z powodu fatalnego stanu technicznego zagrażającego bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Przeczytaj także >> Przeprawy na Lubelszczyźnie jak nowe

Jak poinformował w czwartek starosta tarnowski Roman Łucarz, przetarg na wykonawcę zadania ogłoszony przez Powiatowy Zarząd Dróg w Tarnowie jest już na końcowym etapie. W postępowaniu wpłynęło dziewięć ofert. Najtańszą, opiewającą na ponad 27,5 mln zł, złożyło konsorcjum firm Wolmost z Rzeszowa (lider) i Mostostal Kielce (partner), a najdroższą, za prawie 33 mln zł - firma Remost z Dębicy.

"Najtańsza oferta opiewa na znacznie mniej niż to było przewidywane w kosztorysie. Weryfikacja jest już na końcowym etapie i wkrótce podpisana ma zostać umowa. Rozpoczęcie prac planowane jest w maju" - poinformował dziennikarzy starosta.

Inwestycja jest jednym z ważniejszych zadań w woj. małopolskim, które otrzymały dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Przewidziane wsparcie to blisko 38 mln zł, co stanowi 80 proc. wartości projektu. W tym roku na realizację tego zadania trafi niemal 12 mln zł.

"To historyczna chwila dla naszego powiatu (...). Nasze starania o pozyskanie środków finansowych na doprowadzenie do finału remontu mostu w Ostrowie znalazły urzeczywistnienie w faktach" - powiedział Łucarz.

Zgodnie z warunkami przetargu, w ramach drugiego etapu inwestycji, obejmującego remont drogi powiatowej wraz z remontem obiektu mostowego w miejscowości Ostrów, zaplanowano m.in.: rozbiórkę istniejących podpór i nasypów po zdemontowanym przęśle starego mostu, wykonanie podpór wraz z fundamentami, montaż konstrukcji nośnej nowego mostu, wykonanie drogi i ścieżki pieszo-rowerowej, a także montaż elementów bezpieczeństwa ruchu i oświetlenia ulicznego.

W ramach inwestycji na nową przeprawę przełożone zostaną sieć telekomunikacyjna i rurociąg kanalizacji tłocznej, które w ramach pierwszego etapu zostały umieszczone na wybudowanej tymczasowej konstrukcji wsporczej. Po przełożeniu tych mediów tymczasowa konstrukcja będzie rozebrana.

Termin zakończenia inwestycji wyznaczony ma być na koniec marca 2022 roku, ale starosta Roman Łucarz zapewnia, że jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, to ruch na moście zostanie puszczony jeszcze przed końcem br. W przyszłym roku byłyby wykonywane prace wykończeniowe wraz z ponownym umiejscowieniem pod mostem rury kanalizacyjnej.

Pierwszy etap remontu mostu w Ostrowie o wartości ponad 7,4 mln zł rozpoczął się we wrześniu ub.r. W większości sfinansowany został z rezerwy budżetu państwa. Zadanie wsparło także województwo małopolskie, które przeznaczyło na ten cel 1 mln zł. Pozostałe środki pochodzą z budżetu powiatu tarnowskiego.

W zakresie tego zadania znalazły się m.in.: demontaż starego mostu oraz wykonanie obok niego tymczasowej konstrukcji wsporczej, na którą przełożono rurociąg kanalizacji tłocznej i sieć telekomunikacyjną.

Decyzję o natychmiastowym zamknięciu mostu w ciągu drogi powiatowej 1346K relacji Tarnów-Wierzchosławice, stanowiącego najkrótsze połączenie między autostradą A4 i tarnowską dzielnicą Mościce, podjęli pod koniec listopada 2019 r. zarząd powiatu tarnowskiego i powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Podstawą była ekspertyza i opinie ekspertów z politechnik w Krakowie i Rzeszowie. Przeprawę zamknięto z powodu fatalnego stanu technicznego zagrażającego bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma przypomniał, że na terenie powiatu budowany będzie również łącznik między Mościcami a węzłem autostradowym A4 Wierzchosławice, który gotowy ma być do połowy 2023 roku.

"Na terenie gminy Wierzchosławice z udziałem środków z budżetu państwa, samorządu województwa małopolskiego oraz powiatu tarnowskiego realizowane będą więc dwie inwestycje o łącznej wartości blisko 200 mln zł" - dodał.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ mk/