REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Małopolsce aż 39 projektów wybranych do realizacji w budżecie obywatelskim

  • Autor: PAP
  • 15 lis 2018 15:10
fot. Fotolia

39 projektów będzie realizowanych w ramach trzeciej edycji budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego - zdecydowali w głosowaniu mieszkańcy regionu. Oddano ponad 166 tys. głosów, czyli o 10 tys. mniej niż przed rokiem.

REKLAMA

"W naszej ocenie idea budżetu obywatelskiego o zasięgu wojewódzkim została dobrze przyjęta przez Małopolan, zwłaszcza tych którzy są aktywni i chcą współuczestniczyć w wydatkowaniu środków publicznych" - ocenił w czwartek podczas prezentacji BO członek zarządu woj. małopolskiego Grzegorz Lipiec.

Tegoroczny budżet obywatelski dysponował, podobnie jak przed rokiem, kwotą 8 mln zł. Środki te rozdzielono w równych częściach między miasto Kraków i pięć subregionów: Małopolskę Zachodnią (powiaty chrzanowski, olkuski, oświęcimski); podhalański (powiaty myślenicki, nowotarski, suski, wadowicki, tatrzański); sądecki (powiaty gorlicki, limanowski, nowosądecki i Nowy Sącz); tarnowski (powiaty bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski i Tarnów) oraz Krakowski Obszar Metropolitalny (powiat krakowski, miechowski, proszowicki, wielicki). Każdy z subregionów miał do dyspozycji 1,33 mln zł.

Z ponad 166 tys. oddanych głosów 40 tys. należało do mieszkańców subregionu sądeckiego. Na drugim miejscu uplasował się subregion tarnowski z prawie 33,6 tys. głosów, a na trzecim - Podhale, gdzie zagłosowało prawie 25,4 tys. osób. Najmniej głosów oddano w subregionie obejmującym miasto Kraków, bo - jak tłumaczył Lipiec - stolica regionu dysponuje własnym, dużym budżetem obywatelskim.

Frekwencja w tym roku - ocenił przedstawiciel zarządu województwa - była niższa niż przed rokiem, ponieważ mieszkańcy mieli mniej propozycji zadań do wyboru, a ponadto terminy BO zbiegły się z kampanią w wyborach samorządowych. "Wielu lokalnych liderów i społeczników uczestniczyła w tych wyborach i ich uwaga była w tym czasie skupiona bardziej na tym wydarzeniu" - zaznaczył Lipiec.

Małopolanie mogli wybierać w tym roku spośród 150 zadań zgłoszonych wcześniej przez siebie i dopuszczonych pod głosowanie. "Te projekty mają bardzo różny charakter, od prospołecznych, przez sportowe i kulturalne, po dotyczące bieżących zadań, np. remontów chodników. O ile dla mieszkańców Krakowa i jego obszaru metropolitalnego ważny był sport, to w skali całego województwa największe znaczenie miały zadania o charakterze prospołecznym" - ocenił Lipiec.

W Krakowie zwycięzcą zostało zadanie "Aktywny student", w ramach którego na krakowskich studentów czekają zajęcia taneczne, sportowe i obozy szkoleniowe. W Krakowskim Obszarze Metropolitalnym najwięcej głosów zdobyła inicjatywa, dzięki której 400 tys. zł zostanie przekazane na lekcje pływania dla mieszkańców z wadami postawy.

Na Sądecczyźnie wygrał projekt "Bo jak nie MY to kto", który pozwoli m.in. na udział w ciekawych zajęciach kulinarnych czy warsztatach ekologicznych. W subregionie tarnowskim najchętniej głosowano na zadanie "Razem nie znamy granic - nasza tożsamość kulturowa", które pozwoli mieszkańcom na udział w zajęciach pływania, warsztatach z tworzenia roślinnych dekoracji, a także wyjazd na stok narciarski.

Mieszkańcy subregionu podhalańskiego najliczniej zagłosowali na projekt, dzięki któremu w powiecie myślenickim zostanie zainstalowane kolejne 10 defibrylatorów AED. W Małopolsce Zachodniej zdecydowanie wygrał cykl zajęć, dzięki którym będzie pobudzana i kształtowana kreatywność osób niepełnosprawnych.

Uznania wśród głosujących nie zdobył natomiast projekt dotyczący pilotażu małopolskiego programu in vitro.

Według zapowiedzi organizatora wszystkie zwycięskie zadania mają zostać zrealizowane najpóźniej do końca 2020 r.

Głosowanie trwało od 10 września do 5 października. Uprawnieni byli wszyscy mieszkańcy Małopolski, którzy skończyli 16 lat. Mogli oni oddać tylko jeden głos na wybrane przez siebie zadanie małe lub duże. Głosować można było tylko na zadanie z subregionu, w którym się mieszka.

Tak jak we wcześniejszych edycjach, głosować można było przez internet, a także na kartach do głosowania - urny dostępne były w 23 lokalizacjach na terenie całej Małopolski oraz za pośrednictwem poczty. W tym roku 74 proc. głosujących wrzuciło swój głos do urny, 24 proc. zagłosowało za pośrednictwem internetu, a 1 proc. - listownie.(

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie