REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

W Małopolsce głosują nad zmianami w uchwale antysmogowej

  • Autor: PAP
  • 26 wrz 2022 10:38
W Małopolsce głosują nad zmianami w uchwale antysmogowej
fot. Unspash

Nad przyjęciem lub odrzuceniem zmian w wojewódzkiej uchwale antysmogowej będą w poniedziałek głosować radni Małopolski. Przyjęcie projektu zmian będzie oznaczało wydłużenie o rok, do końca 2023 r., terminu likwidacji kotłów bezklasowych.

REKLAMA

  • W Małopolsce radni głosują nad zmianami w uchwale antysmogowej.
  • Jeżeli radni odrzucą projekt, to właściciele budynków będą mieli czas do końca tego roku, aby zmienić pozaklasowe piece na bardziej ekologiczne.

Głosowanie jest poprzedzone konsultacjami społecznymi, w których - według danych urzędu marszałkowskiego - przez formularz internetowy wpłynęło 4023 opinii, w tym 2999 negatywnych, 780 pozytywnych, 244 - inne. W konsultacjach wzięło udział: 58 organizacji pozarządowych, 43 przedsiębiorców, 56 jednostek administracji, 17 podmiotów naukowych, 3840 osób prywatnych z całej Polski.

Według urzędu marszałkowskiego, jednostki samorządu terytorialnego "w przytłaczającej większości" poparły wydłużenie terminu wymiany pieców bezklasowych. Zdaniem zaś Krakowskiego Alarmu Smogowego (KAS), wyniki konsultacji oznaczają, że 75 proc. głosów (2999 głosów na oddanych 4023) sprzeciwiło się przedłużeniu terminu likwidacji pozaklasowych pieców.

Zarząd województwa małopolskiego zaproponował zmianę w uchwale antysmogowej z powodu - jak uzasadniał - zmiany sytuacji ekonomicznej, wywołanej pandemią i wojną w Ukrainie. Do władz województwa część samorządów i mieszkańców zgłaszało, że nie zdążą wymienić pieców, że nie stać ich na to. Zmianom w uchwale antysmogowej sprzeciwiają się aktywiści działający na rzecz ochrony przyrody oraz cześć polityków opozycji, a także władze Krakowa.

W 2017 r. sejmik Małopolski jednogłośnie przyjął uchwałę antysmogową dla całego województwa. Zakłada ona, że w nowo budowanych domach mają być montowane wyłącznie kotły 5 klasy. Do końca 2022 r. muszą zostać wymienione wszystkie stare piece, które nie spełniają wymogów co najmniej klasy 3. Urządzenia grzewcze niespełniające wymagań niekoniecznie muszą być wymienione, ponieważ aby spełniały tę normę, można je doposażyć w specjalne urządzenia redukujące emisję pyłu, np. elektrofiltry. Kocioł na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 trzeba wymienić do końca 2026 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie