REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

W Mikołowie zakończyła się budowa centrum przesiadkowego

  • Autor: PAP
  • 31 paź 2022 13:11
W Mikołowie zakończyła się budowa centrum przesiadkowego
W Mikołowie zakończyła się budowa centrum przesiadkowego, fot. shutterstock

Ostatnią część inwestycji związanych z budową centrum przesiadkowego w Mikołowie oddano w poniedziałek mieszkańcom. Całość tworzą: nowy dworzec autobusowy w rejonie dworca kolejowego, nowe parkingi, a także rozbudowany układ drogowy w tej części miasta.

REKLAMA

- Po kilku latach prac i wspólnych wysiłków wielu podmiotów, oddajemy do użytku sporą cześć zmodernizowanego centrum miasta. Czynimy to z myślą o komforcie i bezpieczeństwie oraz poprawie mobilności mikołowian i mieszkańców powiatu mikołowskiego - powiedział burmistrz Mikołowa Stanisław Piechula.

Nowy węzeł przesiadkowy powstał w rejonie dotychczasowego dworca autobusowego - położonego w pobliżu mikołowskiej stacji kolejowej na linii Katowice-Rybnik. W 2019 r. w pierwszym etapie robót zbudowano m.in. liczący blisko 500 metrów łącznik ul. Waryńskiego i Kolejowej. W pobliżu dworca kolejowego powstał parking z ok. 200 miejscami.

W 2020 r. ruszył drugi etap prac, związany z budową miejsc postojowych i pięciu zadaszonych peronów przystankowych. Działa tam system dynamicznej informacji pasażerskiej, są infokioski z dotykowymi ekranami, hotspoty, podgrzewane ławki pod wiatami i ogniwa fotowoltaiczne na dachach wiat.

Ta część inwestycji znalazła się na terenie dawnego dworca autobusowego - perony nieco przesunięto względem wcześniejszych, jednocześnie park między dworcami autobusowym i kolejowym został odrestaurowany, a teren wokół uporządkowany.

W tym etapie zmodernizowano też drogi w okolicach dworca. Powstały ronda u zbiegu ulic Prusa i Kolejowej oraz między Prusa i Miarki (turbinowe), zmodernizowano układ drogowy między rondami; wokół zainstalowano monitoring z 67 kamerami.

W ostatnim, zakończonym teraz etapie prac miasto skoordynowało prace z przebudową wiaduktu kolejowego przez zarządcę kolejowej infrastruktury PKP PLK, modernizując i rozbudowując układ drogowy. Wiadukt jest trzykrotnie szerszy niż dotąd, co umożliwiło budowę pod nim dwóch jezdni. W miejscu skrzyżowania ulic Prusa, Rybnickiej, Wyzwolenia i Towarowej powstało kolejne rondo.

Miasto akcentuje ekologiczne aspekty inwestycji: dotyczące uatrakcyjniania transportu zbiorowego, czy obsadzenia terenu setkami krzewów, kwiatów i innych roślin. Samorząd zapowiada też budowę wiosną połączeń rowerowych rozchodzących się promieniście z centrum w różnych kierunkach Mikołowa.

Całość była największą inwestycją Mikołowa ostatnich lat, wartą dla magistratu ok. 30 mln zł. Wykorzystano fundusze budżetu miasta, unijne, budżet państwa (środki Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju), Fundusz Dróg Samorządowych, środki Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (Fundusz Solidarności), a także środki powiatu mikołowskiego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie