REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Olsztynie działa tymczasowy dworzec. Trwają intensywne prace przy budowie nowego obiektu

  • Autor: PAP
  • 27 lip 2022 10:49
W Olsztynie działa tymczasowy dworzec. Trwają intensywne prace przy budowie nowego obiektu
Trwają intensywne prace przy budowie nowego obiektu dworca Olsztyn Główny, fot. Damian Strzemkowski

Już otwarty został dworzec tymczasowy Olsztyn Główny, z poczekalnią i kasami biletowymi - poinformowały PKP. Obiekt ma funkcjonować do czasu zakończenia budowy nowego dworca, przewidzianego na drugą połowę 2023 roku.

REKLAMA

  • Tymczasowy budynek dworca PKP od środy dostępny dla podróżnych.
  • Dworzec tymczasowy jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie obecnego budynku, na lewo od niego, patrząc od strony placu Konstytucji 3 Maja.
  • Powstał z 42 modułów kontenerowych i ma dwie kondygnacje.

Parter obiektu przeznaczono do obsługi podróżnych, z holem-poczekalnią o powierzchni 144 m kw., w którym zlokalizowano okienka kasowe. W sąsiedztwie holu zaprojektowano toalety dla podróżnych. Na piętrze ulokowano m.in. pomieszczenia biurowe oraz Straży Ochrony Kolei. Obiekt jest w pełni przystosowany do obsługi osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

"Otwarcie dworca tymczasowego oznacza zamknięcie dotychczasowego dworca i wyłączenie go z obsługi podróżnych. Na czynne perony podróżni dostaną się schodząc z peronu 1 do przejścia podziemnego" - poinformowały w komunikacie PKP.

Budowa nowego dworca Olsztyn Główny to jedna z największych inwestycji PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Ma kosztować prawie 71 mln zł brutto i jest dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Budynek będzie miał ponad 4 tys. m kw. powierzchni użytkowej i trzy kondygnacje, w tym podziemną, w której znajdzie się przejście na perony i w kierunku dzielnicy Zatorze. Tunel pozwoli połączyć rozdzielone dotychczas torami dwie części miasta.

Bryłę dworca z przeszkloną fasadą zaprojektowano na planie trapezu. Dach budynku w najwyższym miejscu będzie miał 12 m wysokości. Ma mieć kształt przypominający żagiel, co w zamyśle projektantów będzie nawiązywać do turystycznego charakteru Warmii i Mazur jako Krainy Tysiąca Jezior.

Planowany termin otwarcia nowego dworca dla podróżnych to druga połowa 2023 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie