REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Ostrowie Wlkp. powstanie nowa hala sportowa

  • Autor: PAP
  • 30 sty 2018 16:15
W Ostrowie Wlkp. powstanie nowa hala sportowa
fot. Pixabay

22 radnych, przy jednym głosie wstrzymującym się, podjęło decyzję o budowie hali widowiskowo-sportowej przy ul. Wojska Polskiego w Ostrowie Wlkp. Realizowana przez miasto inwestycja ma kosztować 25-30 mln zł. Budowa ma się zakończyć w 2020 r.

REKLAMA

Koncepcję inwestycji przedstawiła podczas wtorkowej sesji rady miejskiej prezydent miasta Beata Klimek.

Poinformowała, że budowa hali widowiskowo-sportowej będzie kosztować od 25 do 30 mln zł i może zostać sfinansowana z kilku źródeł: emisji obligacji, dywidendy ze spółek miejskich, dofinansowania ze środków zewnętrznych lub sprzedaży gruntów, będących własnością miasta. Prezydent zapowiedziała, że rozstrzygnięcie przetargu i podpisanie umowy nastąpi w maju lub czerwcu 2018 r., a budowa zakończy się w 2020 r.

Prezydent Ostrowa Wlkp. zapewniła, że obiekt będzie spełniał warunki licencyjne dla ekstraklasy w koszykówce, siatkówce i piłce ręcznej. Na trybunach będą miejsca dla 3 tys. widzów. "W obiekcie będą odbywać się zawody sportowe i wydarzenia kulturalne" - zapowiedziała.

Klimek przedstawiła trzy warianty realizacji inwestycji.

"Można powołać spółkę celową, powierzyć budowę hali spółce miejskiej czy zrealizować inwestycję przez miasto" - wymieniła. Podkreśliła, że najlepszym rozwiązaniem jest budowa hali przez miasto.

Wyjaśniła, że taka koncepcja daje możliwość złożenia wniosków o dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej lub z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dodała, że "w ostatnich latach z takiego dofinansowania nie można było skorzystać z ramienia spółek".

Hala sportowa powstanie przy ul. Wojska Polskiego, gdyż - jak zaznaczyła Klimek - teren jest własnością miasta, działka posiada niezbędne przyłącza, a w pobliżu jest już 70 miejsc parkingowych.

Radny Wojciech Kornaszewski, który nie jest przekonany do zasadności tej inwestycji, stwierdził, że za 30 mln zł można wymienić 6 tys. pieców, albo wybudować w mieście kilka przedszkoli. "Moglibyśmy też na przykład zbudować podziemny parking pod rynkiem" - zaproponował.

Radny Jarosław Lisiecki ocenił, że "ta inwestycja wymaga odwagi, ale kiedyś będzie ją trzeba zacząć".

Po przegłosowaniu w Wieloletniej Prognozie Finansowej dla m. Ostrowa Wlkp. zmian dotyczących budowy hali, prezydent Klimek powiedziała PAP, że bardzo cieszy się z wyniku głosowania.

"Dla mnie ta inwestycja nie jest przedmiotem jakichś emocji czy niezdrowych ambicji, ale konkretnego zadania, które należy przeprowadzić, i z którego - jako prezydent - zamierzam się wywiązać" - oświadczyła.

Prezydent przypomniała, że w ub. roku Rada Miejska Ostrowa Wlkp. podjęła decyzję o modernizacji starej hali przy ul. Kusocińskiego i rozbudowaniu obiektu na potrzeby hali widowiskowo-sportowej.

Wówczas - przed zakupem obiektu przez miasto - władze Ostrowa Wlkp. postawiły między innymi warunek uporządkowania spraw własnościowych przez właściciela obiektu i użyczającego obiekt, czyli klubu sportowego Stal Ostrów Wielkopolski.

"To nie zostało spełnione, bo strony nie potrafiły się porozumieć, więc postanowiliśmy podjąć decyzję o wybudowaniu hali sportowej w innym miejscu"- powiedziała prezydent Ostrowa Wlkp.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie