REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

W Ożennej powstanie Ośrodek Edukacji Ekologicznej

  • Autor: PAP
  • 26 wrz 2018 10:14
fot. Fotolia

W Ożennej na Podkarpaciu powstanie Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Koszt to ponad 3,2 mln zł, z czego 2,9 mln zł stanowi dotacja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

REKLAMA

Jak poinformował we wtorek w komunikacie fundusz, umowa w sprawie dotacji została już podpisana. Inwestorem ośrodka będzie powiat jasielski.

W ramach inwestycji przebudowany zostanie budynek po byłej strażnicy Straży Granicznej w Ożennej. Obiekt zostanie przystosowany do celów edukacyjno-szkoleniowych, będzie też wyposażony w zaplecze socjalno-bytowe. W placówce będzie ponad 40 miejsc noclegowych.

Na parterze budynku zaprojektowano sale edukacyjne, do zajęć praktycznych oraz zaplecze sanitarne. W piwnicy będą jadalnie i pomieszczenia do przygotowywania posiłków, sale rekreacyjne do gier i zabaw oraz pomieszczenia techniczne i gospodarcze.

W ośrodku będą prowadzone zajęcie edukacyjne, będą też biblioteka i pomoce naukowe, m.in. mikroskopy, lupy, zestawy do prowadzenia badań i doświadczeń, tablice dźwiękowe i edukacyjne zestawy interaktywne.

W pobliżu placówki powstaną ścieżki do edukacji ekologicznej podczas zajęć terenowych. Ścieżki zostaną wyposażone w tablice interaktywne z informacjami i ikonografią na temat leśnych owoców, roślin leczniczych, jadalnych i trujących.

Koło budynku ma powstać ogródek meteorologiczny do pomiarów i obserwacji pogodowych. Stanie tam także dendrofon, który pozwoli rozpoznawać gatunki drzew pod względem akustycznym i przeprowadzać zabawy terenowe.

Ośrodek będzie prowadzony przez Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, który jest jednostkę organizacyjną powiatu jasielskiego. Placówka w Ożennej ma służyć dzieciom, młodzieży i nauczycielom z całej Polski.

Adaptacja budynku na centrum szkoleniowe ma się zakończyć w listopadzie 2019 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!