REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

W parku Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku stanęły interaktywne instalacje

  • Autor: PAP
  • 13 gru 2017 11:05
W parku Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku stanęły interaktywne instalacje
fot. unsplash

Interaktywne instalacje, wywołujące dzięki wykorzystaniu nowych technologii zaskakujące efekty w kontakcie w widzem, będzie można od środy oglądać w parku Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

REKLAMA

Wystawa "Ogród - Widzialne/Niewidzialne" jest efektem projektu artystyczno-badawczego "Przestrzeń dyskretna - nieujawnione miejsca", prowadzonego pod kierunkiem wykładowców Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Alicji i Grzegorza Bilińskich. Autorami prac są artyści i studenci Wydziału Intermediów oraz Architektury Wnętrz krakowskiej ASP.

Jednym z elementów wystawy jest "Harfa" Piotra Madeja. Obiekt tworzą przeciągnięte od drzewa do drzewa włóczki, wywołujące skojarzenie z jednym z najstarszych instrumentów muzycznych - harfą. To - jak powiedziała PAP kurator wystawy Marta Błachut, najbardziej spektakularna z interaktywnych instalacji pokazywanych w Orońsku. "Dzięki specjalnej aplikacji, którą uruchamia widz, może on wejść w wirtualny świat i zobaczyć instalację w innym wymiarze" - dodała kuratorka.

Autor kolejnej interaktywnej instalacji "Drzewo życia" Hubert Kaszycki wykorzystał w swej pracy mobilne urządzenie EEG, dzięki któremu aktywność mózgu widza zostaje zwizualizowana w postaci świateł w kornie drzew. "Dzięki specjalnemu oprogramowaniu i urządzeniu wyposażonemu w słuchawki, z których korzysta widz, fale wysyłane przez jego mózg docierają do instalacji świetlnej umieszczonej w koronach drzew" - wyjaśniła Błachut. Dodała, że kolor świateł jest różny, w zależności od emocji, które towarzyszą widzowi podczas oglądania instalacji.

W parku w Orońsku można też zobaczyć inne obiekty świetlne np. "Balonową chmurę" oraz instalacje laserowo-dźwiękowe. W sumie prezentowanych jest 9 prac.

Wystawa pokazywana była w listopadzie w Parku Bednarskiego w Krakowie. W Orońsku artyści zmierzyli się z nową przestrzenią i zaaranżowali instalacje nieco inaczej. "Park oroński to doskonałe miejsce do tego typu prezentacji. Wystawa zyskała tutaj drugie życie" - zauważyła kuratorka.

Wystawa w Orońsku czynna będzie do 31 stycznia 2018 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie