×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Parku Śląskim w Chorzowie zakończyła się rewitalizacja stawu Hutnik

  • Autor: PAP
  • 09 sie 2018 12:37
W Parku Śląskim w Chorzowie zakończyła się rewitalizacja stawu Hutnik
fot. pixabay

W Parku Śląskim w Chorzowie zakończyły się prace rewitalizacyjne przy stawie Hutnik – gruntownie odnowiona została łabędziarnia, powstała też tzw. czatownia, czyli miejsca ułatwiające obserwację i fotografowanie przyrody.

REKLAMA

To pierwszy etap prac rewitalizacyjnych, reszta planów modernizacyjnych jest na etapie projektowym lub przetargowym.

Jak podkreślają przedstawiciele parku, odnowienie łabędziarni sprawiło, że ludzie znów chętnie zaglądają w ten zakątek; dotychczas okolice stawu Hutnik nie należały do najbardziej uczęszczanych.

"Poprzez działania remontowe i promocyjne chcemy odkrywać dla naszych gości park na nowo. Na razie wykonujemy głównie pracę, której nie widać: rozstrzygamy przetargi, ogłaszamy konkursy, projektujemy. Jednak już w najbliższych miesiącach rozpoczniemy kilka ważnych realizacji" - zapowiedział wiceprezes Parku Śląskiego Marek Widuch.

W ramach odnowienia łabędziarni, wybrukowano już alejki, zbudowano oświetlenie i taras nad stawem. Nad brzegiem stawu posadowiono czatownię - drewniany pomost, który ułatwia obserwowanie, filmowanie lub fotografowanie ptaków. Mogą się na nim zmieścić dwie lub trzy osoby.

Wkrótce zakończy się doposażanie okolicy łabędziarni. Tuż przy niej i w najbliższej okolicy pojawią się cztery leżanki, dwanaście ławek oraz kosze na śmieci.

To pierwsze miejsce w parku, które w tym roku tak bardzo zmieniło swoje oblicze, ale na pewno nie ostatnie. Kończy się bowiem projektowanie placu zabaw w rosarium, wybierany jest wykonawca projektu rewitalizacji Świątyni Petrycha. Trwa również proces, który wyłoni wykonawcę renowacji trzech dzieł w Galerii Rzeźby Śląskiej. Wszystkie prace są finansowane ze środków samorządu województwa śląskiego.

Plan rewitalizacji Parku Śląskiego zakłada remonty alejek, obiektów małej architektury, a także dużych przestrzeni i budynków. Najważniejszym elementem modernizacji ma być kompleksowy remont uznawanej za perłę architektury zabytkowej hali Kapelusz i przeznaczenie jej na Parkowe Centrum Kulturalne.

Projekt otrzymał unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w wysokości ponad 12,2 mln zł. Koszt całej inwestycji szacowany jest na 21 mln zł. Jednocześnie z modernizacją Kapelusza prowadzone mają być prace projektowe związane z rewitalizacją jego otoczenia - w tym Kanału Regatowego.

Samorząd woj. śląskiego zapowiadał wiosną, że w tym roku planuje przeznaczyć na rewitalizację parku 30 mln zł, co pozwoli na realizację pierwszego etapu prac. Całość wsparcia inwestycyjnego szacowana jest na ok. 200 milionów zł w najbliższych latach, będzie to jednak zależało od uzyskania zewnętrznego finansowania.

Znajdujący się na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic Park Śląski jest największym miejskim parkiem w Polsce i jednym z największych w Europie. Jego powierzchnia wynosi ok. 600 hektarów. W granicach Parku znajdują się m.in.: Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląski Ogród Zoologiczny, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny, Planetarium Śląskie i Stadion Śląski.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie