REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

W październiku ruszy przebudowa "Lipska" Politechniki Opolskiej. Koszt inwestycji 72 mln zł

  • Autor: PAP
  • 26 wrz 2022 12:49
W październiku ruszy przebudowa "Lipska" Politechniki Opolskiej. Koszt inwestycji 72 mln zł
W październiku ruszy przebudowa "Lipska" Politechniki Opolskiej, fot. shutterstock

16 października rozpocznie się warta 72 mln zł przebudowa należącego do Politechniki Opolskiej budynku typu "Lipsk" przy ul. Mikołajczyka.

REKLAMA

  • Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Opolu wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski poinformował, że przebudowa należącego do Politechniki Opolskiej budynku typu "Lipsk" przy ulicy Mikołajczyka w Opolu rozpocznie się 16 października br.
  • Koszt inwestycji to 72 mln złotych.
  • W niedzielę minister edukacji Przemysław Czarnek przekazał na ten cel 51 mln złotych.

Jak podkreślił Kowalski, przyznana przez MEiN dotacja na kompleksową przebudowę budynku przy Mikołajczyka jest rekordową w skali ostatniej dekady.

"W latach 2012-2022 Politechnika Opolska pozyskała z ministerstwa 25 mln zł. Ta jedna dotacja jest największą od lat dotacją pozyskaną przez uczelnię. Inwestycja jest nie tylko w samą infrastrukturę uczelni, ale jest inwestycją w nowe miejsca pracy, w polską naukę, siłę województwa opolskiego i polskiej gospodarki" - powiedział wiceminister rolnictwa.

Jak podkreślił Kowalski, dzięki polepszeniu warunków pracy na opolskiej uczelni możliwa będzie lepsza współpraca z wykorzystaniem potencjału działających w Opolu i regionie spółek Skarbu Państwa. Jako przykład podał opolską "wagonówkę", która została odkupiona przez Skarb Państwa.

"Dzisiaj te 250-300 miejsca pracy w spółce PKP Remtrak, po odkupieniu za ponad 20 mln złotych terenu przy ulicy Rejtana, również służy miastu Opole. Właśnie trwają rozmowy między grupą PKP z panem rektorem Politechniki Opolskiej Marcinem Lorencem, aby ten potencjał Politechniki Opolskiej wykorzystać tak, aby spółki Skarbu Państwa, takie jak PKP, współpracowały w sposób efektywny z polskimi uczelniami. W ten sposób budujemy potencjał województwa opolskiego" - powiedział Kowalski.

Rektor opolskiej uczelni wyjaśnił, że projekt przebudowy przewiduje, że z budynku zostanie tylko konstrukcja; zakłada też jego energetyczną samowystarczalność. "Jest tak przygotowany, aby wykorzystywać energię słoneczną i tą energią, konwertowaną na energię elektryczną, napędzać pompy ciepła, które będą dostarczały ciepło w zimie, bądź poprzez urządzenia klimatyzacyjne chłodziły latem" - wyjaśnił prof. Lorenc.

Plan remontu zakłada także zmiany otoczenia wokół samego budynku, nasadzenia drzew i krzewów oraz powstanie parkingów, gdzie na zadaszeniach zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne, które również będą dostarczały energię do budynku. Całkowity koszt inwestycji to 72 mln zł. Prace mają być zakończone w ciągu trzech lat.

W niedzielę podczas spotkania w auli Politechniki Opolskiej prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował zebranych o przyznanej uczelni rekordowej dotacji. Po spotkaniu minister edukacji narodowej i nauki Przemysław Czarnek przekazał na ręce rektora symboliczny czek na 51 mln złotych, które ministerstwo przekaże na przebudowę "Lipska".

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie