REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Piotrkowie Trybunalskim powstaje mediateka

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 31 sty 2018 12:27
W Piotrkowie Trybunalskim powstaje mediateka
fot. mat. prasowe

To będzie ważne miejsce dla obecnej społeczności naszego miasta i dla tych, którzy po nas je przejmą – powiedział prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak. Dziś odbyło się wbudowanie kamienia węgielnego pod budowę mediateki w mieście.

REKLAMA

Jak dodał, będzie to także miejsce budowania i odbudowywania relacji pokoleniowych i międzypokoleniowych.

Budowa mediateki to jedna z najważniejszych inwestycji programu "Młode Stare Miasto", który dotyczy rewitalizacji terenów Podzamcza - jednej z najstarszych części Piotrkowa Trybunalskiego. Według władz miasta rewitalizacja nie może dotyczyć wyłącznie remontów kamienic i uliczek. Równie ważna jest rewitalizacja społeczna, dlatego wybudowanie nowoczesnego centrum nauki i kultury, jakim będzie mediateka ma zasadnicze znaczenie.

Zdaniem Chojniaka, aby budować wspólnotę lokalną, aby umacniać więź, potrzeba oferty, wokół której mieszkańcy miasta będą się integrować. Tą ofertą jest - jego zdaniem - właśnie ta inwestycja "nawiązująca do kultury, nauki, edukacji i sztuki".

Prezydent zwrócił uwagę, że budowa mediateki doskonale wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. "Bo to przez pielęgnowanie kultury, nauki i sztuki nasze państwo i naród przetrwały" - mówił.

Obecny na uroczystości dyrektor generalny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Czuba podkreślił, że piotrkowska inwestycja doskonale wpisująca się zarówno w ministerialny program związany z czytelnictwem, jak również w rozwój cyfryzacji, projektów interaktywnych. To niezwykle ważne miejsce dla rozwoju społeczności lokalnej.

Nowoczesny, trzykondygnacyjny budynek powstaje w Piotrkowie Trybunalskim na pl. Pofranciszkańskim. Swoim kształtem będzie nawiązywał do otwartej księgi. W obiekcie znajdzie się m.in. centrum nauki, w którego utworzenie miasto chce włączyć piotrkowskie firmy, interaktywna pracownia przedstawiająca bogate dzieje Piotrkowa Trybunalskiego, biblioteka z wolnym dostępem do księgozbioru (wraz z wrzutnią i książkomatem), pracowania eksperymentów i warsztatów, multimedialna aula konferencyjna z funkcją sali kinowej, sala zabaw czytelniczych i edukacyjnych dla dzieci oraz pracownia gier komputerowych.

Mediateka ma stać się nie tylko wizytówką miasta, ale przede wszystkim szansą rozwoju dla piotrkowian. Obiekt ma służyć rozwojowi i integracji mieszkańców, ma dać możliwość "poszerzania horyzontów, rozwoju pasji oraz umiejętności". Ma być miejscem spotkań oraz platformą integracji międzypokoleniowej, gdzie zarówno najmłodsi piotrkowianie, jak i dorośli i seniorzy znajdą sferę realizacji własnych zainteresowań.

Inwestycja ma kosztować ok. 33 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie