REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Płocku uruchomiono system rowerów miejskich

  • Autor: PAP
  • 03 sie 2018 15:22
W Płocku uruchomiono system rowerów miejskich
fot. pixabay

W Płocku ruszył w piątek system rowerów miejskich. Uruchomiono tam 25 samoobsługowych punktów wypożyczania jednośladów, w których dostępnych jest w sumie 250 pojazdów. System w ramach zawartej do 2020 r. umowy stworzył Nextbike Polska.

REKLAMA

Jak podkreślił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, uruchomienie sieci wypożyczalni rowerów, która może być w przyszłości rozbudowywana, zbiegło się w czasie z oddaniem do użytku magistrali rowerowej, o długości 5,5 km, łączącej centrum miasta z peryferyjną dzielnicą i osiedlem mieszkaniowym Zielony Jar.

"To jest początek. Będziemy monitorować zainteresowanie systemem, rotację rowerów między stacjami ich wypożyczania oraz głosy mieszkańców Płocka, którzy chcieliby, by takie punkty powstały jeszcze w innych częściach miasta. Będzie to także związane z zaproszeniem partnerów prywatnych do systemu" - podkreślił podczas konferencji prasowej Nowakowski.

Dodał, iż jest szansa na to, by wiosną przyszłego roku pojawiły się w miejskim systemie wypożyczalni, oprócz standardowych rowerów, także tandemy i jednoślady dziecięce. "To będzie też przedmiotem konsultacji z mieszkańcami" - zapowiedział prezydent Płocka.

"Ten system jest dosyć duży, jak na liczbę mieszkańców, 25 stacji i 250 rowerów. Cieszymy się z otwartości na przyszłość, gdzie system będzie można mobilizować, żeby zapraszać partnerów biznesowych. Wspólnie będziemy mogli też wsłuchiwać się w głosy mieszkańców" - oświadczył prezes Nextbike Polska Robert Lech.

Zaznaczył, że jeszcze przed uruchomieniem w Płocku systemu rowerów miejskich, zarejestrowało się w nim ok. 1500 mieszkańców miasta, którzy korzystali z wypożyczalni w innych aglomeracjach. "To pokazuje, że ten system bardzo szybko przyjmie się tu, nie tylko jako system rowerowy, ale także, jako integralna część komunikacji publicznej" - ocenił prezes Nextbike Polska.

System rowerów miejskich w Płocku będzie działał sezonowo, do końca listopada, a w 2019 i 2020 r. rozpocznie się 1 kwietnia. Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia jest bezpłatne. Kolejne 40 minut kosztuje 1 zł, druga godzina - 2 zł, trzecia - 5 zł, a każda następna 3 zł. Koszt świadczenia usługi związanej z system płockiego roweru miejskiego wyniesie łącznie 3 mln 217 tys. zł za funkcjonowanie całego projektu przez trzy sezony, do końca 2020 r.

Jak informował wcześniej płocki Urząd Miasta, w ciągu ostatnich 7 lat sieć dróg rowerowych wydłużyła się tam z początkowych kilkunastu do obecnych kilkudziesięciu kilometrów - na koniec tego roku drogi te będą przebiegały na długości 70 km. Oddana właśnie do użytku magistrala rowerowa, która łączy bezpośrednio centrum miasta z położoną na jego peryferiach dzielnicą mieszkaniową Zielony Jar, kosztowała 8,5 mln zł, z czego ok. 3 mln zł pochodziło z unijnego dofinansowania. Inwestycja ta, prowadzona od końca 2017 r., obejmowała także budowę zjazdów, chodników oraz kanalizacji deszczowej i oświetlenia.

Nextbike Polska to największy w Polsce podmiot zajmujący się bike sharingiem, który działa w 36 miastach w całym kraju, a w swej flocie posiada ok. 14 tys. rowerów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie