Idealna miejscówka na lato w podwarszawskim parku Julinek, gdzie powstał Park Wodny pod gołym niebem. Na pow. 20 tys. mkw. znajdują się m.in. zjeżdżalnie, armatki i kurtyny wodne, spray park. - Projektując Park Wodny w Julinku chcieliśmy pogodzić dobrą zabawę, z której słynie to miejsce, z proekologicznym podejściem do planety - mówi Maciej Zębik, projektant Parku Wodnego w Julinku.
Julinek Park to miejsce aktywnej i jakościowej zabawy, zlokalizowane w Lesznie, ok. 30 km od Warszawy. Na obszarze prawie 30 ha dostępny jest szereg atrakcji, w tym m.in. największy w regionie park linowy zbudowany na naturalnym drzewostanie, ścianka wspinaczkowa, wesołe miasteczko, kraina dmuchańców, pole do minigolfa czy ekologiczny plac zabaw. Na miejscu jest także dostępny obiekt noclegowy B&B Julinek Park z 60-cioma komfortowymi pokojami oraz apartamentami rodzinnymi. Już na nadchodzące wakacje, oferta Julinka zostanie rozszerzona o nowoczesny Park Wodny pod gołym niebem.
Budowa Parku Wodnego w Julinku, trwająca od listopada 2021 roku, właśnie dobiega końca. Już niebawem do dyspozycji turystów z całej Polski oddane zostaną takie atrakcje jak m.in. strefa basenowa poziomowana do głębokości 2 metrów, 5 zjeżdżalni o łącznej długości 167 metrów, 4 kurtyny wodne czy 10 armatek wodnych. Na terenie parku znajdzie się także tzw. spray park, czyli strefa rekreacyjna z niewielką ilością wody, która zaprojektowana została w taki sposób, aby korzystać z niej mogły także dzieci z ograniczoną mobilnością.
Wszystkie osoby zaangażowane w projekt, w ciągu ostatnich kilku miesięcy wykonały fantastyczną pracę. Cieszymy się, że wraz z początkiem wakacji, powitamy pierwszych gości - mówi Karina Jarecka, kierownik działu marketingu Julinek Park.
Jesteśmy przekonani, że Park Wodny w Julinku stanie się dużym hitem wśród odwiedzających w każdym wieku. To pierwsza tego typu atrakcja w okolicy. Idealna na szybki wypad z miasta na krótkie wakacje – będzie można tutaj wypocząć na leżaku, ale też rozerwać się i spędzić aktywnie czas, pływając i korzystając np. ze zjeżdżalni. Dodatkowo na terenie Parku Wodnego dostępnych będzie aż 5 punktów gastronomicznych z różnorodną kuchnią i letnimi drinkami – przekonuje Karina Jarecka.
Projektanci Parku Wodnego wzięli pod uwagę nie tylko oryginalność i aspekty wizualne budowanych atrakcji, ale także funkcjonalność, innowacyjność oraz proekologiczność całego obiektu. Między innymi opracowano rozwiązanie, które pozwoli na ponowne wykorzystanie wody z basenu. Dzięki systemowi sedymentacji – samowolnego opadania na dno fizycznych zabrudzeń, otwarcie Parku Wodnego nie wpłynie znacząco na ilość eksploatowanej wody w całym Julinek Park. Po odpowiednim procesie oczyszczania będzie ona wykorzystana do podlewania roślinności, której zresztą w położonym w samym sercu natury Julinku nie brakuje. Z kolei woda znajdująca się w tzw. „nogomyjkach” będzie wykorzystywana do spłukiwania toalet. Projektanci oparli także dużą część zapotrzebowania w energię elektryczną na jej odnawialnych źródłach, a dokładniej panelach fotowoltaicznych. Mowa tutaj o pokryciu całości mocy wykorzystywanej w części gospodarczej obiektu. Dzięki temu, że Julinek jest tak dobrze nasłonecznionym miejscem, fotowoltaika jest w stanie wspierać także cały system technologii basenów. Dzięki temu, w ujęciu całościowym aż 30 proc. energii wykorzystywanej w Parku Wodnym pochodzi z OZE.
Poszanowanie środowiska to ważny aspekt w niemal każdej dziedzinie życia. Projektując Park Wodny w Julinku chcieliśmy pogodzić dobrą zabawę, z której słynie to miejsce, z proekologicznym podejściem do planety, poszanowaniem roślinności, której w otoczeniu Parku nie brakuje - podkreśla Maciej Zębik, projektant Parku Wodnego w Julinku.
Postawiliśmy na maksymalną oszczędność wody oraz wykorzystanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Zależało nam na zaprojektowaniu miejsca, w którym każdy – niezależnie od wieku – będzie czuł się dobrze, znajdzie dla siebie coś ciekawego oraz chętnie będzie tu wracał. Park Wodny jest projektem funkcjonalnym, z nowoczesnym designem, opartym o naturalne materiały, które doskonale korespondują z otoczeniem – zaznacza projektant.
Szef Zespołu Projektowego Perbo-Projekt
Założyciel Archimedia
Założyciel Medusagroup
Założyciel Medusagroup
Architekt, Wiceprezes Zarządu Oddziału Krakowskiego SARP SARP
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM