×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Polsce mogą stanąć 140-metrowe wiatraki

  • Autor: Forsal.pl
  • 27 maj 2014 11:45
W Polsce mogą stanąć 140-metrowe wiatraki
fot. Fotolia

Wieże dla turbin wiatrowych o wysokości 139 metrów zaoferował w Polsce amerykański gigant energetyczny General Electric. Jeśli doliczymy gondolę i łopatę wiatraka konstrukcja miałaby prawie 200 metrów. To byłyby jedne z największych tego typu budowli w naszym kraju - podał portal Forsal.pl.

REKLAMA

Projekt specjalnej wieży o lekkiej konstrukcji dla turbin wiatrowych o dużej mocy pokazał dziś dziennikarzom Cliff Harris, szef europejskiego oddziału Odnawialnej Energii w General Electric. Tradycyjne wieże turbin wiatrowych mają kształt stalowych rur. Nowa koncepcja zakłada wykorzystanie kratownic, które będą osłonięte warstwą włókna szklanego, co obniży koszty. Ułatwi też transport, bo dźwigary kratowe mogą być przewożone np. drogą morską i koleją w kontenerach 40-stopowych. Na farmie będą montowane na zasadzie modułowej – jak klocki Lego. Wieża może osiągnąć od 85 do 139 metrów - czytamy w portalu Forsal.pl.

Większość wież na polskich farmach wiatrowych nie przekracza 100 metrów, licząc z ziemi do gondoli. Dotychczas najwięcej farm wiatrowych powstawało w rejonach gdzie wieją najsilniejsze wiatry: na Pomorzu, na Suwalszczyźnie i przedgórzu Bieszczad. Najwyższa elektrownia wiatrowa w Polsce – jedna z najwyższych na świecie - stoi we wsi Paproć pod Nowym Tomyślem. Od ziemi do szczytu śmigła liczy sobie 210 metrów, czyli tylko o 20 metrów mniej niż Pałacu Kultury w Warszawie.

Jak donosi Forsal.pl, dzięki wieży lekkiej konstrukcji farmy wiatrowe będą mogły powstawać w nowych lokalizacjach, np. na równinach. - Jest to krok w kierunku budowy coraz wyższych wież, które wysokością będą przekraczały 150 metrów – zapowiada Cliff Harris, szef europejskiego oddziału GE Odnawialnej Energii.

Z instalacją w Polsce może być problem, bo już dziś wiatraki wywołują protesty. Mieszkańcy okolic farm wiatrowych skarżą się na hałas. Harris powiedział, że w opracowaniu są rozwiązania, które mają złagodzić niedogodności. Każdy chce mieć zieloną energię, ale nie w swoim sąsiedztwie.

Polska jest siódmym co do wielkości rynkiem technologii wiatrowych w Europie. Jak wyliczyła Izabela Kielichowska z GE w Polsce, spośród 38 GW energii produkowanej dziś w naszym kraju z OZE pochodzi 3,5 GW, w tym jedna trzecia to energia wiatrowa. GE jako producent ma ok. 10 proc. Oprócz tego liczą się m.in. Vestas, Gamesa i Siemens - czytamy w Forsal.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie