REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Polsce powstanie pierwsze w historii muzeum hutnictwa

  • Autor: PAP
  • 30 paź 2017 16:56
W Polsce powstanie pierwsze w historii muzeum hutnictwa
Chorzów

Utworzenie pierwszego w Polsce muzeum hutnictwa zapowiedział samorząd Chorzowa. Placówka powstanie w hali byłej elektrowni Huty Królewskiej przy ul. Metalowców – dzięki unijnej dotacji, którą miasto pozyskało wspólnie z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

REKLAMA

Oszacowany na 84,5 mln zł projekt zabrzańskiego Muzeum i Chorzowa znalazł się na pierwszym miejscu opublikowanej w ub. tygodniu przez ministerstwo kultury liście przedsięwzięć wybranych do dofinansowania w IV naborze konkursu dot. dziedzictwa kulturowego i rozwoju zasobów kultury. Z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko projekt ma zapewnione 58,5 mln zł.

Muzeum Górnictwa Węglowego od dekady rozwija działalność głównych atrakcji turystyki przemysłowej Zabrza. To działająca od 10 lat zabytkowa kopalnia węgla kamiennego Guido oraz stopniowo udostępniany kompleks Sztolnia Królowa Luiza - oparty o wyrobiska dawnej kopalni o tej nazwie i fragment XIX-wiecznej sztolni odwadniającej, ciągnącej się do Zabrza od Chorzowa.

Dofinansowane kwotą 58,5 mln zł z POIiŚ największe z nowych przedsięwzięć Muzeum dotyczy m.in. kilku dalszych obiektów i przestrzeni w Zabrzu. Samorząd Chorzowa, który dzięki unijnej dotacji chce zrealizować paroletnie już plany utworzenia muzeum hutnictwa na swoim terenie, przystąpił do projektu zabrzańskiej placówki na zasadzie partnerskiej. Dzięki temu do Chorzowa trafi ponad 17 mln zł.

- To największa dotacja w historii miasta na cele kulturalne. Pozyskane środki pozwolą nam nie tylko przeprowadzić gruntowną renowacje dawnej elektrowni Huty Królewskiej, ale także stworzyć unikatowe muzeum na industrialnej mapie Śląska - wyjaśnił cytowany w poniedziałkowej informacji chorzowskiego samorządu wiceprezydent miasta Marcin Michalik.

Przypomniał, że władze miasta nabyły halę dawnej Huty Kościuszko z 1895 od Banku Handlowego w Warszawie siedem lat temu. Zabytkowy obiekt został odpowiednio zabezpieczony, przeprowadzono także remont dachu. Od tego czasu dawna elektrownia stała się miejscem wydarzeń m.in. wystaw World Press Photo, Industriady czy Metropolitalnej Nocy Teatrów.

Obecnie trwa przygotowywanie procedur przetargowych oraz zwożenie kilkudziesięciotonowych eksponatów. W przyszłym Muzeum Hutnictwa w Chorzowie staną m.in. młot Ansaldo, prasa hydrauliczna i walcarki. W hali już od kilku lat stoi XIX wieczny młot parowo - powietrzny Brinkmann'a, a na pobliskim rondzie w ub. roku ustawiono 3-metrowy młot wyprodukowany w Hucie Zygmunt.

Do końca 2019 r. hala w centrum Chorzowa przejdzie gruntowną renowację, która ma zostać przeprowadzona z dbałością o detale architektoniczne, jak kształt okien czy wygląd bramy głównej. Całkowicie odnowiona zostanie także przybudówka, w której powstanie nowoczesna sala audiowizualna

Wspólny unijny projekt "Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska" zabrzańskiego muzeum i chorzowskiego samorządu został wpisany do Kontraktu Terytorialnego Woj. Śląskiego - w kontekście m.in. wartości zachowywanego dzięki niemu dorobku kulturowego regionu.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie